W najbliższą sobotę, 30 września o godz. 11 odbędzie się uroczyste otwarcie zrekonstruowanej części zamku w Olsztynie. Warto podkreślić, że baszta nigdy dotąd nie była udostępniona dla zwiedzających.
Miasto i Gmina Olsztyn zapraszają w sobotę 30 września na uroczystość otwarcia zrekonstruowanej części zamku. Baszta nigdy wcześniej nie była udostępniona zwiedzającym.
W baszcie studziennej odtworzono oryginalne kondygnacje, zrekonstruowano okna i otwory strzelnicze. Wewnątrz powstała klatka schodowa, w której po drewnianych schodach można wejść na poszczególne poziomy. Dla turystów będzie także udostępniona obszerna jaskinia zamkowa dolna.
Uroczystość uświetni też premiera spektaklu teatralnego „Obrona Olsztyna” autorstwa Aleksandra Fredry. Sztuka traktuje o dramatycznych wydarzeniach z 1578 r,., gdy tytułową obroną zamku dowodził legendarny Kasper Karliński. Najeźdźcy nie mogąc pokonać obrony posunęli się do okrutnego podstępu. Uprowadzili bowiem syna Karlińskiego i jako „żywą tarczę” postawili go przed murami twierdzy, żądając kapitulacji obrońców.Podania historyczne głoszą, że Karliński osobiście oddał strzał z armaty, zabijając własnego syna.
Fredrowska opowieść o obronie Olsztyna zostanie zaprezentowana widzom w samym olsztyńskim zamku, a spektakl odbędzie się w autentycznej jaskini pod twierdzą. Wydarzeniu towarzyszyć będą prelekcje Ewy Oleś, sekretarz literackiej Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie,oraz historyka dr. Karola Nabiałka, pracownika Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wykorzystana zostanie też projekcja epizodu filmowego stanowiącego jeden z elementów narracji. Zdjęcia zrealizowano m.in. u podnóża zamku.
Reżyserką „Obrony Olsztyna” jest Teresa Dzielska, prezeska Fundacji Wspierania Kultury „GajArt”. W spektaklu wystąpią aktorzy Teatru im. A. Mickiewicza: Adam Hutyra jako Kasper Karliński, Robert Rutkowski jako Chorąży oraz właśnie Teresa Dzielska w roli Heleny. Na scenie pojawi się także chór De Vocalis. W scenach filmowych udział wzięli: Małgorzata Marciniak jako niania, Eliasz Całus w roli syna Kaspra Karlińskiego, a w roli żołnierzy pojawili się funkcjonariusze Special Group AT.
Realizację przedstawienia dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Miasta i Gminy Olsztyn.
red.
Czytaj także: Tomasz Kucharski. Oblężenie Olsztyna w kilku aktach [ROZMOWA]