Pokaz filmów, spektakle, spotkania… rok 2023 r. częstochowskie Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II rozpoczęło z przytupem!
Rok 2023 rozpoczął się dla Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie niezwykle intensywnie. 7 stycznia w auli zaprezentowano film „Święty” o życiu mistyka z Neapolu, ojcu Dolindo Ruotolo, autora modlitwy „Jezu, Ty się tym zajmij”. Była to pierw- sza publiczna projekcja produkcji. Widzowie, którzy tak licznie przybyli do Muzeum, mieli okazję po projekcji spotkać się z jednym z twórców dokumentu, Maciejem Bodasińskim.
Dzień później odbył się koncert „Zostań Gwiazdą”. Zgromadził tradycyjnie wykonawców w różnym wieku, miłośników muzyki fortepianowej. Dla niektórych wykonawców była to pierwsza publiczna prezentacja swoich umiejętności.
Z kolei 13 stycznia w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II odbył się koncert zespołu „Zrano” oraz spektakl Grupy teatralnej „Pod Wiszącym Kotem”. Zespół i grupę teatralną tworzą uczniowie VII LO im. M. Kopernika w Częstochowie. Tym noworocznym koncertem i spektaklem młodzież oraz nauczyciele rozpoczęli świętowanie Roku Kopernikańskiego. Ustanawiając go, Senat Rzeczypospolitej Polskiej pragnął upamiętnić znamienitego uczonego.
Pierwszy miesiąc Nowego Roku zwieńczył spektakl „Dawna Ojczyzno moja” oparty na fragmentach „Beniowskiego” Juliusza Słowackiego. Na scenie wystąpili aktorzy Teatru Klasyki Polskiej: Dominika Chorosińska, Michał Chorosiński, Dariusz Kowalski, Marcin Kwaśny, Ksawery Szlenkier i Karolina Piwosz.
Częstochowa była szóstym miastem, w którym prezentowany był spektakl. Po przedstawieniu aktorzy i przybyli z nimi goście mieli okazję zobaczyć zbiory muzealne, a historię muzeum i eksponaty przybliżył dyrektor, właściciel miejsca, Krzysztof Witkowski.
W lutym zaś imponującą kolekcję miał okazję zwiedzić Leszek Długosz – pieśniarz, poeta, literat, aktor. Wraz z żoną Barbarą i przyjaciółmi z Krakowa, trafił do muzeum na zaproszenie metropolity częstochowskiego, arcybiskupa Wacława Depo.
„Czas Jaguara – bitwa o Polskę” – to tytuł filmu, którego pokaz zorganizowano 10 lutego. Dokument opowiada o historii Stanisława Lisieckiego pseudonim „Jaguar”, żołnierza Armii Krajowej, ostatniego dowódcy oddziału partyzanckiego Konspiracyjnego Wojska Polskiego w regionie częstochowskim. Wydarzenie zgromadziło młodzież z częstochowskich szkół oraz pedagogów. Podczas projekcji mogli spotkać się z twórcami filmu, w tym reżyserem doktorem Krzysztofem Walaszczykiem.
Warte uwagi było również spotka- nie z dziennikarzem, publicystą, pisarzem, Witoldem Gadowskim. Okazją do rozmów była promocja nowej publikacji dziennikarza „Tajemnica spowiedzi”. Wydarzenie odbyło się 18 lutego.
Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II już planuje kolejne wydarzenia. Już 14 marca o godz. 17 na wernisaż swojej wystawy zaprosi malarka Elżbieta Ginał.
Autorka jest absolwentką Politechniki Łódzkiej Wydział Chemii oraz Uniwersytetu Humanistyczno – Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, Wydziału Sztuki na kierunku Malarstwo Sztalugowe. Po zakończeniu pracy zawodowej kontynuowała realizowanie swojej malarskiej pasji i rozwijała warsztat u prof. Macieja Leona i malarza artysty Tadeusza Kapałki na UTW przy Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Od 2007 r. jest aktywnym członkiem Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. J. Dudy-Gracza w Częstochowie.
Szczegółów należy szukać na stronie: www.jp2muzeum.pl.