fbpx

80. rocznica likwidacji getta w Częstochowie

W czwartek uczczono 80. rocznicę likwidacji getta w Częstochowie. Uroczystość odbyła się na placu Samuela Willenberga.

Rada Miasta Częstochowy jednogłośnie przyjęła uchwałę w sprawie uczczenia 80. rocznicy likwidacji częstochowskiego getta.
W czwartkowy poranek na Placu Samuela Willemberga przy ulicy Strażackiej odbyły się uroczystości związane z upamiętnieniem jednego z najbardziej tragicznych rozdziałów w historii Częstochowy.

Pozostałości dawnej stacji kolejowej, z której do obozów zagłady wywieziono 40 tysięcy Żydów, są miejscem szczególnym i symbolicznym. Tam kończyło się życie, a zaczynała droga do śmierci w jednym z obozów.

W czwartek, hymn holcaustu, pieśń „Gam, gam”(fragment Psalmu 23. po hebrajsku), zaśpiewały uczennice I Liceum im. Juliusza Słowackiego.

Następnie głos zabrali przedstawiciele Miasta, prezydent Ryszard Stefaniak, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Jolanta Urbańska – zarazem społeczna konsultantka ds. społeczności żydowskiej i Alon Goldman, przewodniczący Światowego Związku Żydów Częstochowian w Izraelu. Został również odczytany list Zygmunta Rolata, Honorowego Obywatela Miasta, pomysłodawcy i fundatora pomnika na placu Samuela Willenberga.

Uroczystości zaszczycili swą obecnością potomkowie Irit Amiel, wspaniałej poetki, która cudem, przeżyła likwidację getta. Irit Amiel zmarła w lutym ubiegłego roku w Izraelu. Głos zabrał syn Irit Amiel-Oni. Obecna była również córka poetki Dita oraz wnuki: Noa, Asaf, Asa, Ira i Ilaj.

W wyjątkowym miejscu, zabrzmiały utwory muzyczne kojarzące się z kulturą żydowską takie jak „Anatewka”, motyw z „Listy Schindlera” czy „Oseh Szalom”- modlitwa o pokój. Wykonali je uczniowie I LO. Z kolei młodzież SP 31 przygotowała krótką inscenizację związaną z wydarzeniami tego tragicznego czasu.

Całość uroczystości poprowadziła Izabela Sobańska-Klekowska – prezes częstochowskiego oddziału Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego  Żydów w Polsce.

Obecni byli również: wicewojewoda Robert Magdziarz, przedstawiciele sejmiku, delegatury urzędu marszałkowskiego oraz powiatu częstochowskiego, służby mundurowe oraz delegacje szkół.

Po zakończeniu uroczystości przed Pomnikiem Pamięci Żydów Częstochowian, odbyła się sesja Rady Miasta Częstochowy, podczas której jednogłośnie przyjęto uchwałę w sprawie uczczenia 80. rocznicy likwidacji częstochowskiego getta.

Częścią obchodów było również zwiedzanie wystawy Historia Żydów Częstochowian oraz spotkanie „Getto częstochowskie. Multimedialna opowieść o nieistniejącym mieście” w Muzeum Żydów Częstochowian przy ul. Katedralnej 8.    

Getto w Częstochowie należało do największych, które założyli Niemcy. 22 września 1942 rozpoczęto likwidację getta i wywózkę Żydów do Treblinki. To znacząca część historii Częstochowy, a okruchy wspomnień tamtego czasu odnaleźć można w przejmujących wierszach Irit Amiel.