fbpx
WYSTAWA NIERUCHOMOŚCI W M1
Strona głównaPomoc dla UkrainyW Częstochowie w ciągu pięciu dni przyznano 650 numerów PESEL dla uchodźców...

W Częstochowie w ciągu pięciu dni przyznano 650 numerów PESEL dla uchodźców z Ukrainy

Urząd Miasta Częstochowy wydał do 21 marca włącznie 650 numerów PESEL ukraińskim uchodźcom.

Stanowiska nadawania PESEL obywatelom Ukrainy działają w budynku Urzędu Miasta przy ul. Waszyngtona 5. Wcześniej trzeba zrobić zdjęcie oraz wypełnić wniosek. Zdjęcie można wykonać bezpłatnie w punkcie informacyjno-pomocowym UM przy ul. Śląskiej 3/5 (czynnym od poniedziałku do piątku od godz. 7.30 do 15.30). Tam też można otrzymać pomoc w wypełnieniu wniosku.

W Częstochowie w ciągu pięciu dni przyznano 650 numerów PESEL dla uchodźców z Ukrainy 1
fot. UM Częstochowy

W toku rejestracji danych osoby i nadania numeru PESEL oraz pobrania wizerunku i odcisków palców rejestrowane są dodatkowe dane, takie jak data wjazdu do kraju oraz w przypadku dzieci i ewentualnie osób objętych instytucją opieki/kurateli – dane osób sprawujących faktyczną pieczę. W rejestrze PESEL wprowadzono specjalny status dla obywateli Ukrainy rejestrujących się w tym trybie. Rejestracja tych danych jest bowiem niezbędna z punktu widzenia udzielania dalszych świadczeń przez organy polskiej administracji. Nadawany będzie także Profil Zaufany, który ułatwi dostęp do szeregu usług. Niestety, warunkiem jest posiadanie telefonu w polskiej sieci komórkowej oraz adresu mailowego ze znakami w alfabecie łacińskim.

Do 21 marca w Częstochowie wydano 650 numerów PESEL

Dzięki otrzymanym nowym czytnikom linii papilarnych oraz z racji czasowego (do 25 marca) zawieszenia możliwości przyjmowania od mieszkańców wniosków o dowód osobisty (z powodu niezbędnego remontu), możliwe było przemieszczenie sprzętu i zwiększenie liczby stanowisk do obsługi uchodźców. Powinno to usprawnić i przyspieszyć proces przyznawania numerów PESEL, które – wraz z profilem zaufanym – niezbędne są m.in. do starania się o formy wsparcia przewidziane specustawą, objęcia leczeniem specjalistycznym czy aplikowania o pracę. Także część polskich banków wymaga numeru PESEL do założenia konta.

W Częstochowie w ciągu pięciu dni przyznano 650 numerów PESEL dla uchodźców z Ukrainy 2
fot. UM Częstochowy

Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Częstochowy czynny jest od poniedziałku do piątku (w godz. 7.30-15.30, we wtorki do godz. 17), ale w najbliższą sobotę, 26 marca stanowiska do nadawania PESEL będą ponownie dodatkowo czynne w godz. 7.30-11.30.

Wydawanie numerów PESEL rozpoczęto w Częstochowie 16 marca. W ciągu pięciu dni Urzędowi Miasta udało się nadać go 650 ukraińskim uchodźcom wojennym.

Kto może otrzymać numer PESEL?

Numer PESEL mogą otrzymać osoby, które przybyły w okresie od 24 lutego 2022 r. na terytorium Polski bezpośrednio z terenu Ukrainy w związku z prowadzonymi tam działaniami wojennymi.

W Częstochowie w ciągu pięciu dni przyznano 650 numerów PESEL dla uchodźców z Ukrainy 3
fot. UM Częstochowy

Wniosek o nadanie numeru PESEL można złożyć w dowolnym organie gminy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w Częstochowie – w Urzędzie Miasta Częstochowy, budynek przy ul. Waszyngtona 5. Wniosek należy złożyć osobiście. Dziecko do 12. roku życia nie musi być obecne przy składaniu wniosku – z wyjątkiem sytuacji, w której jego tożsamość będzie ustalana w oparciu o oświadczenie.
Wniosek wraz ze zdjęciem w imieniu dziecka składa jedno z rodziców, opiekun, kurator, opiekun tymczasowy ustanowiony przez sąd opiekuńczy lub osoba sprawująca faktyczną pieczę nad dzieckiem. Od dzieci, które nie ukończyły 12. roku życia, nie pobiera się odcisków palców.

ZS, mat. UM Częstochowy

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -