fbpx

61. Międzynarodowy Dzień Teatru w Częstochowie: Róbmy sztukę – nie wojnę!

Z okazji 61. Międzynarodowego Dnia Teatru częstochowski Teatr im. A. Mickiewicza zaprasza na Międzynarodowy Salon Poezji „Artyści – Ukrainie”.

Tegoroczne święto teatru znów przypada na niespokojny okres. Poprzednie dwie jego edycje – w 2020 i 2021 r. – zdominowała pandemia. Wszystkie instytucje kultury musiały wówczas wstrzymać działalność. Kultura dostępna była wyłącznie w sieci, artyści nie mieli możliwości spotkań z publicznością na żywo.

61. Międzynarodowy Dzień Teatru w Częstochowie: Róbmy sztukę – nie wojnę! 1
Happening „Ty i ja – teatry to są dwa” (archiwum)

Puste krzesełko czekające na widzów

W dniu swojego święta aktorzy nie wyszli na scenę, nie było braw, kwiatów, rozmów po spektaklu. W Częstochowie był za to happening. Zainicjowała go Sylwia Oksiuta-Warmus – aktorka, animatorka kultury, a także organizatorka licznych społecznych oraz charytatywnych działań. Do tematu podeszła – jak zawsze – ze spontanicznością, zarażając innych entuzjazmem i z sercem na dłoni. Poderwała do działania kolegów z teatru, muzyków, artystów sztuk wizualnych.

Wydarzenie, które zorganizowano na schodach teatralnego gmachu przy ul. Kilińskiego, zatytułowano „Ty i ja – teatry to są dwa” (relacjonowaliśmy je TUTAJ). Teatr nie może istnieć bez widzów, więc w oczekiwaniu na ich powrót ustawiono symboliczne, puste krzesełko.

61. Międzynarodowy Dzień Teatru w Częstochowie: Róbmy sztukę – nie wojnę! 2
Happening „Ty i ja – teatry to są dwa” (archiwum)

Przez kilka godzin uczestnicy happeningu się zmieniali. Oksiutę-Warmus wspierali koleżanki i koledzy aktorzy: Sebastian Banaszczyk (aktor zmarł w lutym tego roku, minione święto było niestety ostatnim, które ten znakomity artysta spędził z nami), Iwona Chołuj, Bartosz Kopeć, Marta Honzatko, Cecylia Putro, Małgorzata Marciniak, Agata Hutyra i Adam Hutyra. Dołączyli do nich inni pracownicy teatru: Arleta Lizoń, Andrzej Rospondek, Ewa Oleś, Joanna Karkoszka, Katarzyna Szeląg i Ewa Skowronek.

Muzyczną oprawę zapewnili wówczas Dorota Sikorska, Wojciech „Broda” Turbiarz, Piotr Całus oraz Magdalena Rogowska z zespołem Częstochowskiej Szkoły Suzuki. Teatr ożywionej formy dodała do tego Mirosława Truchta-Nowicka, a taniec i pantomimę Beata Sobczak-Kuca z Częstochowskiego Teatru Tańca.

61. Międzynarodowy Dzień Teatru w Częstochowie: Róbmy sztukę – nie wojnę! 3
Happening „Ty i ja – teatry to są dwa” (archiwum)

Salon Poezji „Artyści-Ukrainie”

Nie dziwi, że i w obliczu sytuacji, która dotknęła Ukrainę, Międzynarodowy Dzień Teatru musi mieć inni wymiar. Znów wpisujące się w jego obchody wydarzenie wymyśliła i koordynuje Sylwia Oksiuta-Warmus. Międzynarodowy Salon Poezji „Artyści – Ukrainie” odbędzie się na scenie kameralnej, w niedzielę, 27 marca o godz. 16.

Wiersze ukraińskich poetów zaprezentują aktorzy Teatru im. A. Mickiewicza: Iwona Chołuj, Agata Hutyra, Adam Hutyra, Bartosz Kopeć, Michał Kula, Agnieszka Łopacka, Adam Machalica, Małgorzata Marciniak, Czesława Monczka, Maciej Półtorak, Antoni Rot, Robert Rutkowski, Hanna Zbyryt oraz sama Oksiuta-Warmus.

Wystąpią także goście specjalni, ukraińscy artyści: Polina, Maria Terletska, Maxim Mayboroda oraz zespół Kana Band (w okrojonym trzyosobowym składzie).

Na scenie zaprezentuje się wspomniana powyżej Częstochowska Szkoła Suzuki, a wspólnie z trzydziestką jej uczniów wystąpi również dziewięcioletni Oleksii Petrashchuck, który pojawił się w Częstochowie na skutek wojennych zdarzeń. Częstochowskiej Szkole Suzuki akompaniować będzie Sabina Warzyszyńska.

Salonowi Poezji towarzyszyć będzie wystawa prac plastycznych, częstochowskiej artystki Izabella Sowier-Kasprzyk, która jest autorką kolażu „Gołąb pokoju”, przygotowanego specjalnie na potrzeby Salonu Poezji.

Bilety kosztują 15 zł i można je kupić w kasie teatru. Wynagrodzenia częstochowskich aktorów zostaną przeznaczone na wsparcie ukraińskich artystów biorących udział w wydarzeniu. – Róbmy sztukę – nie wojnę! – zachęca częstochowski teatr.

Bilety-cegiełki na rzecz artystów z Ukrainy

Warto dodać, że to nie jedyne przedsięwzięcie, którego częstochowski teatr podjął się na rzecz ukraińskich twórców. W marcu wprowadzone zostały specjalne bilety-cegiełki, które można zakupić w cenie 50 zł.

– Jestem dumny z postawy Pracowników Teatru Mickiewicza. Wyrażanej nie tylko poprzez gesty solidarności z narodem ukraińskim, ale przede wszystkim w postaci ofiarności, zaangażowania i jakże konkretnej pomocy udzielanej ludziom po obu stronach granicy. To ważne i zamierzamy angażować się w kolejne akcje tak długo, jak długo to będzie potrzebne – zaznacza Robert Dorosławski, szef częstochowskiej sceny.

Od początku agresji Rosji na Ukrainę częstochowski teatr organizuje również zbiórki darów na rzecz braci i sióstr ze Wschodu. Szczegóły: www.teatr-mickiewicza.pl.

Zuzanna Suliga

Czytaj także: Wsparcie organizują częstochowskie fundacje, instytucje i osoby prywatne. Cel jest jeden: pomóc Ukrainie