W niedzielę, 30 stycznia WOŚP zagra jubileuszowo. Główne atrakcje 30. Finału odbędą się na pl. Biegańskiego. Koncertową gwiazdą będzie Grubson. Kto jeszcze zagra dla Orkiestry?
Wielkimi krokami zbliża się 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Polsce i na całym świecie zagra ona w niedzielę, 30 stycznia. Swoje dźwięki dołoży tu także sztab WOŚP Częstochowa, któremu przewodzi Robert Majer.
Tym razem celem zbiórki będzie wsparcie okulistyki dziecięcej, diagnostyki i nowoczesnego leczenia wzroku u dzieci. Skąd taki wybór?
-Wzrok to najważniejszy zmysł człowieka. Jakiekolwiek problemy z nim związane wpływają na ogólny rozwój i poznawanie świata, dlatego tak istotne jest szybkie stwierdzenie ewentualnych nieprawidłowości i podjęcie leczenia, a czynnikiem niezbędnym do prawidłowej diagnozy i wdrożenia terapii jest nowoczesny sprzęt, którego polskim placówkom brakuje – wyjaśniała Fundacja Jerzego Owsiaka motywując temat jubileuszowej akcji.
Jaki sprzęt chce kupić WOŚP?
Oddziały i pododdziały okulistyki dziecięcej oraz wydzielone łóżka dziecięce w oddziałach okulistyki dla dorosłych działają w 25 ośrodkach w 17 miastach Polski. W całym kraju są też poradnie okulistyki dziecięcej, które również wymagają wyposażenia w nowoczesny sprzęt okulistyczny. Rokrocznie na oddziałach okulistyki dziecięcej hospitalizowanych jest kilkanaście tysięcy pacjentów. Jednymi z najczęstszych powodów, dla których dzieci trafiają do specjalistów z zakresu okulistyki, są – poza pogorszeniem ostrości wzroku – jaskra, zaćma, różnego rodzaju urazy, anomalie rozwojowe i nowotwory. Wiele tych schorzeń wymaga wykonania zabiegów operacyjnych – w 2019 roku przeprowadzono ich blisko 650. Specjaliści uwagę zwracają również na krótkowzroczność wśród dzieci i młodzieży, która w coraz większej liczbie krajów przybiera charakter epidemiczny, co ma bezpośredni związek z nadmiernym korzystaniem z urządzeń elektronicznych.
Celem zbiórki będzie zakup m.in. tonometrów do pomiaru ciśnienia śródgałkowego (rogówki i soczewki) czy lamp szczelinowych do diagnostyki przedniego odcinka oka.
Koncerty na pl. Biegańskiego wystartują o godz. 13
By środków na te zakupy było jeszcze więcej, wszystkie sztaby – oprócz tradycyjnej kwesty do puszek – organizują również atrakcje dodatkowe. W Częstochowie, centrum zdarzeń stanowić będzie pl. Biegańskiego. W ubiegłym roku pandemia sprawiła, że impreza przeniosła się do sieci. W tym roku dokładane są wszelkie starania, by finał mógł się odbyć zgodnie z tradycją, choć oczywiście według wytycznych sanitarnych.
Niedzielna zabawa rozpocznie się o godz. 10. Nie braknie takich orkiestrowych szlagierów jak loteria fantowa czy tak lubiana w mieście Parada Serc. Najwięcej emocji wzbudzają – jak zawsze – koncerty. Jak, już pisaliśmy gwiazdą wieczoru będzie raper Grubson, który wystąpi po godz. 20, tuż po „Światełku do nieba”.
Granie rozpocznie się jednak dużo wcześniej. Jako pierwsza na scenie pojawi się młoda częstochowska wokalistka i skrzypaczka Amelia Cierpiał, której towarzyszył będzie zespół. Potem zaprezentuje się grupa Paper Rose, której koncerty łączą „gitarowe granie, znane coverów i mnóstwo spontanu”.
Kolejny na scenie stawi się zespół PreceDance, który również zapewni przebojowe granie. Szaleństwo podtrzymają Białe Kruku Coverband ze swoją wokalistką Sylwią Kowalczyk na czele.
Przed „Światełkiem do nieba” wystąpią Tańka Szafraniec i Clödie
Pod wieczór na scenie pojawi się wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów Tańka Szafraniec, która muzykę nazywa wolnością. W październiku ubiegłego roku ukazała się jej płyta „Mozaika”. – To silny głos kobiety afirmującej codzienność z jej różnymi odcieniami. To silny wokal, który porusza słuchacza i słuchaczkę – napisano o wydawnictwie. Podczas koncertu zabrzmią więc z pewnością „Pochyl się miły nade mną” czy „Biec”.
Ostatnim koncertem przed „Światełkiem do nieba” będzie zaś występ częstochowskiej wokalistki Clödie i jej zespołu. Pod tym pseudonimem kryje się Klaudia Trzepizur, której rozpoznawalność przyniósł udział w programie “The Voice of Poland”. W 2015 r. wydała pierwszą płytę “Biały Album”. W 2017 r. promowała zaś Częstochowę świąteczną piosenką “Święta, ach Święta”. Rok później jej utwór “Go” w Krajowych Eliminacji Eurowizji 2018 walczył zaś o kwalifikację do 63. Konkursu Piosenki Eurowizji w Lizbonie. Niezwykle głośno było też o coverze przeboju zespołu The Cranberries “Zombie”. Od chwili premiery na YouTubie obejrzało ją ponad 31 milionów użytkowników (o artystce piszemy m.in. TUTAJ).
Podczas „Światełka” wystąpi Częstochowska Orkiestra On-line, a na tuż po tym ster przejmie zapowiadany już powyżej Grubson (pod tym pseudonimem kryje się Tomasz Iwanca). Podczas tego szczególnego koncertu nie może zabraknąć więc przede wszystkim symbolicznego utworu “Na szczycie”. Szczegóły: www.wosp.czest.pl.
Zuzanna Suliga
Czytaj także: WOŚP w Częstochowie. Gwiazdą imprezy na placu Biegańskiego będzie Grubson