fbpx
WYSTAWA NIERUCHOMOŚCI W M1
Strona głównaKultura i rozrywkaMuzeum Częstochowskie. Wystawa na 50-lecie pracy twórczej Michała Boguckiego

Muzeum Częstochowskie. Wystawa na 50-lecie pracy twórczej Michała Boguckiego

Od 29 stycznia w Pawilonie Wystawowym w Parku im. Staszica prezentowana będzie jubileuszowa wystawa poświęcona twórczości Michała Boguckiego.

„Michał Bogucki. Okiem abstrakcji. Malarstwo. Performans. Sztuka Akcji 1971-2021” to tytuł najnowsze z propozycji, którą przygotowało Muzeum Częstochowskie. Instytucja zaprasza na wystawę przypadającą na 50-lecie pracy twórczej artysty, która zaprezentuje retrospektywną dokumentację jego działań oraz najnowsze dzieła.

Autorem idei wystawy jest Adam Dobosz, kuratorkami ekspozycji są zaś Łada Dunin Sulgostowska-Bogucka i Anna Krakowian.

Kim jest bohater jubileuszowego wydarzenia? Michał Bogucki (ur. 1946) ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom zdobył zdobył w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Zadebiutował wystawą indywidualną Ćwiczenia Sakralne w 1971 r. w Galerii Współczesnej w Warszawie.

To artysta malarz, performer, autor polichromii, projektant witraży i wnętrz kościelnych. Konserwator – specjalista od malarstwa, w tym ikon. Twórca polichromii w cerkwiach w Jeleniej Górze, Sokołowsku i we Wrocławiu oraz witraży w Kostrzynie nad Odrą, Wrocławiu, Tarnawatce, Strudze i wielu innych kościołach oraz w cerkwi w Świdnicy.

Komisarz wystaw Jerzego Nowosielskiego w Warszawie, Olsztynie, na Zamku Książ w Wałbrzychu, we Lwowie, Wilnie, Moskwie, Santiago de Compostela, Walencji, Saragossie, Barcelonie, Bukareszcie, oraz witraży Adama Stalony-Dobrzańskiego w Kijowie, Lwowie, Odessie, Winnicy i Paryżu. W latach 2009-2019 stworzył i prowadził Muzeum Ikon w Warszawie. Był organizatorem prezentacji kinematografii polskiej na Międzynarodowym Festiwalu Kina Autorskiego (BIAFF) w Batumi. Bogucki jest współtwórcą i organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Animacji w Nikozi. Autor wielu artykułów o sztuce, tekstów do albumów o Jerzym Nowosielskim i Adamie Stalonym-Dobrzańskim oraz o tradycjach i kulturze gruzińskiej.

– Michał Bogucki – mimo różnorodnych rozwiązań twórczych – najlepiej odnajduje się w malarstwie abstrakcyjnym. Geometryczne figury, góry jako miejsca objawienia, spotkania, przemiany, piramidy, archetypiczne kobiece postacie wypełniają prace powstałe w 2021 r. Ostre, mocne w wyrazie, nasycone kolorami, pełne symboli mogą stanowić portale, bramy do medytacji – strefa sacrum jest w jego twórczości niezwykle istotna. W jego pracach dostrzec można nawiązanie do twórczości Nowosielskiego, którego poznał w 1957 r. na otwarciu Galerii Krzysztofory w Krakowie. Byli ze sobą blisko, aż do śmierci Nowosielskiego w 2011 r. Bogucki tworzy jednak swój odmienny, pełen mistycyzmu wszechświat. Mówi: „Obraz nie jest rzeczą z tego świata – jest nową rzeczą dodaną do świata” – tak przedstawia go Muzeum Częstochowskie.

Wystawa prezentowana będzie w Pawilonie Wystawowym w Parku im. Staszica. Instytucja udostępni ją 29 stycznia. Twórczość Michała Boguckiego będzie można podziwiać do 27 lutego. Szczegóły: www.muzeumczestochowa.pl.

ZS

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -