Dziś jest Światowy Dzień Wcześniaka

0
738
fot. pixabay

Święto obchodzone 17 listopada, by zwiększyć świadomość o przedwczesnych porodach oraz problemach przedwcześnie urodzonych dzieci i ich rodzin na całym świecie.

Około 15 milionów dzieci na całym świecie co roku rodzi się przedwcześnie, co oznacza jedno na dziesięć dzieci jest wcześniakiem, natomiast w Polsce liczba wcześniaków to około 26 tysięcy. Jest to wyjątkowa grupa dzieci wymagająca szczególnych działań, które zapewnią im odpowiednią opiekę oraz bezpieczeństwo zarówno w szpitalu jak i później w domu. Na bezpieczeństwo wcześniaków składa się wiele czynników między innymi: odpowiednia opieka okołoporodowa, żywienie oraz pielęgnacja w pierwszych dniach życia na oddziale neonatologicznym, ale również dobra organizacja pobytu dziecka w domu.

Symbolem Światowego Dnia Wcześniaka został wizerunek skarpetek na sznurku w kolorze fioletowym oraz oświetlenie w tym samym kolorze. Fioletowy kolor jest identyfikowany z delikatnością oraz wyjątkowością, dlatego też stał się on symbolem tego ważnego dnia. Można zaobserwować, iż niektóre instytucje czy placówki medyczne włącza się w tym dniu w akcję oświetlenia budynków na fioletowo w geście solidarności z wcześniakami i ich rodzicami.

Dziś jest Światowy Dzień Wcześniaka 1
mat. Fundacja Wcześniak Rodzice Rodzicom

Światowy Dzień Wcześniaka to dobra okazja, by zwrócić uwagę społeczeństwa oraz środowiska medycznego na wyzwania, które są związane z rozwojem a także potrzebami dzieci przedwcześnie narodzonych.

W Polsce ten dzień jest obchodzony od kilku lat. Został on zainicjowany przez Fundację Wcześniak Rodzice Rodzicom w 2011 roku.

K KIK