fbpx

„Po Szychcie. Czas na fajrant!”. 13. Święto Szlaku Zabytków Techniki w Częstochowie i Żarkach

W tym roku „Industriada”, czyli Święto Szlaku Zabytków Techniki odbędzie się już po raz trzynasty. Wśród 25 miejscowości województwa śląskiego znalazły się Częstochowa i Żarki.

Święto Szlaku Zabytków Techniki od trzynastu lat łączy przeszłość i teraźniejszość, czego efektem są na nowo odkrywane historie o naszym regionie. Tegoroczna edycja przypada na sobotę, 3 września. Motywem przewodnim „Industriady 2022” jest hasło „Po Szychcie. Czas na fajrant!”.

– Tym razem, industrialne serce Śląska zabije wolniej, spokojniej, jak na czas wolny przystało… Zabawa, relaks i miliony pomysłów na spędzanie czasu po pracy w towarzystwie rodziny, znajomych i kolegów z pracy. O tym wszystkim Wam opowiemy, trochę pokażemy i zaprosimy do wspólnego odpoczynku, w jednych z najlepszych możliwych miejsc, w naszych obiektach – zapowiadają organizatorzy.

„Po Szychcie. Czas na fajrant!”. 13. Święto Szlaku Zabytków Techniki w Częstochowie i Żarkach 2
Industriada 2021 w Parku im. Staszica w Częstochowie

W sumie w wydarzeniu weźmie udział 41 obiektów znajdujących się w 25 miejscowościach województwa śląskiego. Na uczestników czekać będzie aż 350 wydarzeń (w tym 320 propozycji bezpłatnych)! Na mapie święta nie zabrakło Częstochowy i Żarek (relację z ubiegłego roku można znaleźć TUTAJ).

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza

W pierwszym z miast „Industriada” świętowana będzie w dwóch placówkach: Muzeum Górnictwa Rud Żelaza i Muzeum Historii Kolei. W obu lokalizacjach atrakcje rozpoczną się od godz. 11.

„Po Szychcie. Czas na fajrant!”. 13. Święto Szlaku Zabytków Techniki w Częstochowie i Żarkach 3
Industriada 2021 w Parku im. Staszica w Częstochowie

W Parku im. Staszica co 45 minut (aż do godz. 17.45) będzie można zwiedzić muzeum wraz z emerytowanymi górnikami ze Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa (SITG) lub z pracownikami Działu Historii Muzeum Częstochowskiego. Na to wydarzenie, podobnie jak na warsztaty kreatywne „Rudne ogródki” i „Wyścig Pokoju” (czyli wyścig na kapsle rozgrywany na wzór transmitowanych w telewizji zawodów kolarskich), obowiązują wcześniejsze rezerwacje. W programie nie zabraknie też warsztatów plastycznych „Plenerowe malowanie” (godz. 15), zawodów sprawnościowych „Parkowe podchody” (godz. 15.30) i warsztatów tanecznych „Czas na tańce” (godz. 16.30).

Muzeum Historii Kolei

Z kolei w muzeum przy ul. Pułaskiego 100/120 zabawa potrwa do godz. 19. Hitem – jak co roku – będzie z pewnością przejażdżka drezyną (godz. 11-18) oraz zwiedzanie parowozu TKt48-151 (godz. 11-15) i nastawni wraz z przewodnikiem (godz. 11.30-13). W programie przewidziano również m.in. warsztaty plastyczne, zabawy dla dzieci, wystawy fotograficzne („Pielgrzymki na Katarzynki”, „Kolej jako samowystarczalne państwo” i „Od Helu po Bieszczady”). Atrakcją muzyczną będzie z kolei „Recital piosenki kolejowej”, który rozpocznie się o godz. 15.30.

„Po Szychcie. Czas na fajrant!”. 13. Święto Szlaku Zabytków Techniki w Częstochowie i Żarkach 4
Industriada 2021 w Parku im. Staszica w Częstochowie

Muzeum Rzemiosł Dawnych

Święto Szlaku Zabytków Techniki w Żarkach fetowane będzie już tradycyjnie w Starym Młynie, czyli Muzeum Rzemiosł Dawnych (ul. Ofiar Katynia 5). Wydarzenia zaplanowano tu od godz. 11 do 18. Rezerwacje obowiązują na zwiedzanie fabularyzowane. Scenariusz z poświęcony został sprawom związanym z kultem patronów. Dla młynarzy patronem jest – św. Marcin, dla szewców – św. Kryspin, dla bednarzy – św. Jerzy, dla piekarzy – św. Klemens, dla kołodziejów – św. Józef. Na zakończenie każdego zwiedzania uczestnicy wspólnie z teatrem tańca przeniosą się na szaloną prywatkę rodem z lat 50. i 60. XX w.

Oprócz tego program wypełnią choćby pokaz „Zagroda ze zwierzętami młynarki Eweliny” (godz. 12-18), pokaz i warsztaty parzenia herbaty z Chrześcijańską Cherbaciarnią (godz. 12.30-17) czy występ Bufet Parkowa Ludowa z Teatrem Odważni (godz. 13-18).

Szczegółowy program tegorocznej imprezy można znaleźć na stronie industriada.pl/program/

Bezpłatny transport!

Wśród miast „Industriady” znalazły się również m.in. Bielsko-Biała, Bytom, Katowice, Gliwice, Tychy i Zabrze. Pomiędzy wszystkimi punktami można bezpłatnie podróżować publicznym transportem. Taką możliwość dają sieci Kolei Śląskich oraz komunikacji miejskiej, tj. autobusami, tramwajami i trolejbusami ZTM (Zarządu Transportu Metropolitalnego). Szczegóły: industriada.pl/transport

Zuzanna Suliga

.