fbpx

12. Międzynarodowe Biennale Miniatury w Częstochowie. Kto znalazł się wśród laureatów prestiżowego konkursu?

Pokonkursowa wystawa dzieł o maksymalnej wielkości 10 na 10 cm zostanie otwarta w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” 24 września o godz. 16.

W najbliższą sobotę poznamy triumfatorów słynnego konkursu organizowanego   przez Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”. Na częstochowskie 12. Międzynarodowe Biennale Miniatury można było zgłosić trzy prace stworzone w jednej z czterech technik – malarstwo, grafika, rysunek, fotografia monochromatyczna. Ich maksymalny dopuszczalny format to 10 na 10 cm (o zgłoszeniach pisaliśmy TUTAJ).

Przed wybuchem pandemii o laury częstochowskiego konkursu starali się m.in. twórcy i twórczynie z regionów tak odległych jak Ameryka Łacińska, Azja czy Australia. Pandemia stanęła temu na przeszkodzie – prace zostały co prawda wysłane na konkurs z całego świata, ale lockdowny i obostrzenia sanitarne zatrzymały je w poszczególnych krajach, o czym organizatorów biennale informowali sami artyści. Tegoroczna, 12. edycja jest pierwszą po okresie ścisłych lockdownów – tym razem prace pochodzą wyłącznie z krajów europejskich.

12. Międzynarodowe Biennale Miniatury w Częstochowie. Kto znalazł się wśród laureatów prestiżowego konkursu? 2
Międzynarodowe Biennale Miniatury (mat. OPK)

Jury wybrało 116 artystów i artystek, których – jak pokazują poprzednie edycje – przepiękne, oryginalne, nierzadko pod różnymi względami zaskakujące.  ,,Maleństwa” zobaczymy na podsumowującej konkurs ekspozycji w Ośrodku przy ul. Dąbrowskiego 1.

Miniatury ocenili Michał Rybiński (przewodniczący, Wydział  Sztuk  Pięknych ASP w Łodzi), Olga Pałka-Ślaska (Wydział Artystyczny ASP w Katowicach) i Justyna Warwas  (komisarz wystawy, Wydział Sztuki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza).

Ogłoszenie wyników konkursu będzie towarzyszyło wernisażowi, który rozpocznie   się o godz. 16. W Ośrodku Promocji Kultury ekspozycja pozostanie do 17 października. Potem pojedzie w długą, sięgającą sierpnia przyszłego roku ,,trasę” po zaprzyjaźnionych galeriach w Pile, Tarnowie, Dąbrowie Górniczej, Krakowie oraz Warszawie. Szczegóły: gaudemater.pl.

ZS, mat. OPK