fbpx

Zobacz „Widok Krakowa” w reżyserii dyrektor artystycznej Teatru im. Mickiewicza

Magdalena Piekorz zrealizowała „Widok Krakowa” w 2013 r. Przewodnikiem był zmarły niedawno poeta Adam Zagajewski. W niedzielę 11 kwietnia film będzie można obejrzeć za darmo w sieci.

„Widok Krakowa” z 2013 r. był pilotażowym odcinkiem międzynarodowej serii „City(W)rites” poświęconej europejskim miastom, w których literatura zajmuje szczególną pozycję. Za reżyserię obrazu odpowiadała obecna dyrektor artystyczna Teatru im. Mickiewicza – Magdalena Piekorz. Przypomnijmy, że na częstochowskiej scenie zrealizowała ona spektakle „Czyż nie dobija się koni?” i „Królowa Śniegu”.

W rolę filmowego przewodnika po Krakowie wcielił się Adam Zagajewski. W związku z niedawną śmiercią wybitnego poety w niedzielę, 11 kwietnia od godz. 18, „Widok Krakowa” będzie można obejrzeć ponownie na platformie VOD – Play Kraków.

Tu zaznaczmy, że Zagajewski w 2019 r. był gościem teatralnego „Salonu poezji”. Częstochowska publiczność mogła wówczas obejrzeć wspomniany film w reżyserii Piekorz.

– Kiedy dowiedziałam się, że bohaterem polskiego odcinka międzynarodowej serii „City(W)rites” będzie Adam Zagajewski, obleciał mnie strach. Zastanawiałam się, jak będzie wyglądać moje spotkanie z wybitną literacką postacią, którą znałam tylko z lektury jego wierszy i esejów. Adam przywitał mnie w swoim mieszkaniu w krakowskiej kamienicy. Był niezwykle ciepły i serdeczny, a przede wszystkim skromny. Scenariusz napisaliśmy wspólnie. To były miesiące wspaniałej życzliwej współpracy, przepełnionej rozmowami o poezji, świecie i życiu – wspomina Magdalena Piekorz, reżyserka filmu.

Zobacz "Widok Krakowa" w reżyserii dyrektor artystycznej Teatru im. Mickiewicza 2
„Widok Krakowa” (mat. prasowe)

Choć poeta urodził się we Lwowie, to większość swojego życia spędził jednak w Krakowie. Tu studiował, pracował i tu powrócił w 2002 r. Tu również zmarł 21 marca 2021 r.

W filmie Magdaleny Piekorz sprzed ośmiu lat poeta pokazuje swój literacki Kraków, wspomina dawnych mistrzów, odwiedza ulubione miejsca, opowiada o znajomych literatach, a także swojej drodze twórczej i snuje opowieść o fascynujących dziejach literatury polskiej. „Widok Krakowa” przywołuje największych twórców związanych z miastem, a wśród nich m.in. Stanisława Wyspiańskiego, Tadeusza Kantora, Stanisława Lema, Sławomira Mrożka, Wisławę Szymborską czy Czesława Miłosza.

Producentem filmu „Widok Krakowa” był KBF, a realizację zdjęć wspierała Krakow Film Commission. Projekt powstał we współpracy z międzynarodowym koordynatorem serii Owenem W. Thompsonem, producentem m.in. „Labiryntu Fauna” oraz hiszpańskimi agencjami producenckimi Uhura Films i Flamenco Films odpowiadającymi za międzynarodową dystrybucję i promocję.

Film będzie można obejrzeć za darmo za pośrednictwem strony playkrakow.com. Więcej informacji na: www.facebook.com/events/519517469042893

ZS

Dyrektor artystyczna Teatru im. Mickiewicza Magdalena Piekorz prezentuje “Kolędę codzienną”