fbpx

Niecodzienne znalezisko w Gminie Żarki

Znalezisko archeologiczne z wczesnej epoki żelaza odnaleźli członkowie Grupy Częstochowskiej PERUN podczas eksploracji okolic Żarek.

Mowa o części bransolety z brązu zdobionej pięknymi wzorami, kółko z brązu (prawdopodobnie element ozdoby) oraz drut z brązu (prawdopodobnie kabłączek skroniowy), na którą trafili częstochowscy poszukiwacze i badacze historii. Szczęśliwym „znalazcą” okazał się Piotr Filas, a cenne artefakty zostały zgłoszone i przekazane do częstochowskiej delegatury wojewódzkiego urzędu ochrony zabytków. Wstępne badania i oględziny wskazały datowanie znaleziska na wczesną epokę żelaza (ok. VII-VI w. p.n.e.) – kultura łużycka, co dowodzi dużej wartości historycznej znaleziska.

znalezisko
Znalezisko archeologiczne w Gminie Żarki

Po szczegółowych analizach zabytki trafią najprawdopodobniej do Muzeum Częstochowskiego – zdradzają członkowie grupy. Ze zrozumiałych względów nie chcą jednak ujawnić lokalizacji znaleziska.

Warto zajrzeć na stronę muzeum w Grudziądzu: https://tiny.pl/chh4r i sprawdzić, jak wygląda identycznie zdobiona, kompletna bransoleta z brązu kultury łużyckiej w super animacji 3D, pokazującej jak niewiarygodnie piękną rzecz udało się odnaleźć.

Czytaj także: Znamy laureatów III edycji Międzypowiatowego Konkursu Języka Angielskiego „My Fantasy Story” Żarki 2023