fbpx
WYSTAWA NIERUCHOMOŚCI W M1
Strona głównaBiznesZmodernizują linie tramwajowe. Prace wkrótce się rozpoczną

Zmodernizują linie tramwajowe. Prace wkrótce się rozpoczną

 

Największa inwestycja związana z transportem miejskim powoli staje się faktem. Przebudowany zostanie odcinek od pętli Północ do pętli Raków z wyłączeniem zmodernizowanego odcinka w alei Niepodległości oraz zajezdni MPK.

W maju ubiegłego roku została podpisana umowa z konsorcjum firm NDI, która to wygrała przetarg na przebudowę linii tramwajowych w Częstochowie. Kwota jaką zaproponowali to ponad 114 mln zł. Na przełomie lutego i marca rozpoczną się wszelkie prace związane z modernizacją linii tramwajowej. Modernizowana trasa będzie miał długość ok 14 km.

Gruntowny remont sieci trakcyjnej oraz remont torowiska będzie podzielony na sześć etapów. Obejmą one przebudowę sieci trakcyjnej, sterowania i ogrzewania zwrotnic oraz smarownic szyn, przebudowę torowiska wraz z budową albo przebudową przystanków i peronów, a także budowę i przebudowę trakcyjnych linii kablowych. Zakres prac obejmie także m.in. kanalizację, sieć gazową i ciepłowniczą oraz sieć telekomunikacyjną. Infrastruktura zostanie przygotowana pod montaż oświetlenia sieci trakcyjnej. Zagospodarowany zostanie również teren zieleni.

Dla stacji „Fieldorfa” i „Niepodległości” zbudowana będzie linia zasilania podstawowego i rezerwowego oraz dwie nowe podstacje trakcyjne wraz z niezbędnymi instalacjami. Fragment pomiędzy ul. Jasnogórską a dworcem PKS, wykonany będzie w technologii zielonego torowiska. Między szynami będzie zasadzony rozchodnik, co z pewnością będzie miało estetyczny wygląd, ale przede wszystkim wpłynie na tłumienie hałasu. Przebudowa obejmie także podstacje trakcyjną „Czartoryskiego”. Dla zespołu kierowania ruchem, wybudowane będzie centrum sterowania z klimatyzowanymi pomieszczeniami, szatniami, toaletą oraz magazynem dostosowanym do potrzeb pogotowia sieciowego. Przebudowane będą dwie pętle – ,,Fieldorfa” oraz ,,Kiedrzyńska”. W ramach inwestycji dla systemu zdalnego sterowania podstacji, zostaną zamontowane światłowody.

MPK ma nadzieję, że mimo prowadzonych prac, komunikacja tramwajowa będzie sprawna jednak nie wyklucza utrudnień na niektórych odcinkach, szczególnie tych w centrum miasta. Jak informuje Maciej Hasik, rzecznik Częstochowskiego MPK: ”Pierwotnie chcieliśmy zachować tam komunikację szynową poprzez mijanie się tramwajów, wiemy jednak, że będą z tym problemy, ponieważ jest tam wąsko, a musimy dostosować szerokość torów i odległości między nimi do odpowiednich przepisów. Trwają na ten temat jeszcze rozmowy, ale może okazać się, że linia tramwajowa będzie zamknięta. Oczywiście wtedy funkcjonować będzie komunikacja zastępcza.”

Celem modernizacji linii tramwajowych jest przekonanie mieszkańców do częstszego korzystania z usług komunikacji miejskiej. Dzięki rozbudowie i przebudowie linii, możliwe będzie szybsze przemieszczanie się po mieście za pomocą transportu publicznego.

Uzupełnieniem całego przedsięwzięcia będzie zakup dziesięciu nowych tramwajów, które wyprodukuje Pesa. Cały projekt opiewa na kwotę ponad 114,5 mln zł.

(p.s-b.)

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -