Kierowco, uważaj! Zmiany w kodeksie drogowym. Jazda „na zderzaku” karana

0
447

Od soboty 5 grudnia 2020 roku obowiązują nowe przepisy w ruchu drogowym, które mają zapewnić większe bezpieczeństwo na drodze.

Zmiany, które weszły w życie w kodeksie drogowym obejmują kierowców oraz pieszych. Ci ostatni od soboty mają całkowite pierwszeństwo w pobliżu przejść dla pieszych. Kierowca w tych miejscach jest zobligowany do zatrzymania się i udzielenia pierwszeństwa pieszym.

Piesi natomiast mają całkowity zakaz korzystania z telefonów komórkowych na przejściach. Ma to spowodować większą koncentrację na drodze, co zaś skutkuje zwiększeniem swojego bezpieczeństwa.

Co do kierowców nowe przepisy zakazują jazdy na tzw. „zderzaku” na drogach ekspresowych i autostradach. Według przepisów zachowana bezpieczna odległość od pojazdu jadącego z przodu powinna wynosić połowę aktualnej prędkości. To znaczy, że przy prędkości 100 km/h kierowca musi zachować odstęp 50 metrów od jadącego przed nim pojazdu.

Dodatkowo na terenie zabudowanym została zrównana prędkość. W dzień i w nocy będzie można poruszać się samochodem z maksymalną prędkością 50 km/h. Nie stosowanie się do nowych przepisów będzie skutkowało mandatami i punktami karnymi. Pamiętajmy również o zasadzie ograniczonego zaufania na drodze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here