fbpx
WYSTAWA NIERUCHOMOŚCI W M1
Strona głównaFinanseZmiany w 500 plus? Zmieni się kryterium dochodowe

Zmiany w 500 plus? Zmieni się kryterium dochodowe

 

Najprawdopodobniej jeszcze w 2019 roku nastąpią zmiany w programie „Rodzina 500 plus”. Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska powiedziała, że „konieczne będzie podniesienie kryterium dochodowego”.

– Konieczne będzie podniesienie kryterium dochodowego, to się wydaje nieuniknione w 2019 r. Ministerstwo myśli już o kwocie, ale program jest rządowy, a nie ministerialny. To musi być uzgodnione – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

– To kryterium musi być takie, żeby (500 plus – red.) było dostępne nawet wtedy, kiedy minimalne wynagrodzenie jest dzielone na dwa. To jest punkt wyjścia. Moim zdaniem propozycję poznacie państwo nie później niż pod koniec pierwszego kwartału 2019 r. – dodała.

500 plus – dla kogo?

Zapowiadane podniesienie progu dochodowego ma związek z płacą minimalną, która od 1 stycznia wyniesie 2250 zł. Minimalna pensja z 2019 r. (1634 zł na rękę) będzie brana pod uwagę przy ustalaniu prawa do otrzymywania m.in. „500 plus” w kolejnym okresie świadczeniowym – od października 2020 r. do września 2021 r. Zgodnie z obecnym kształtem programu rodzic samotnie wychowujący jedno dziecko i utrzymujący się w 2019 r. z minimalnej pensji, będzie zarabiać o 34 złote za dużo, by otrzymać świadczenie.

MRPiPS przypomina, że podwyżka płacy minimalnej od 2019 r. nie skutkuje weryfikacją przyznanych już świadczeń. W ramach programu „500 plus” prawo do świadczenia na pierwsze dziecko, na nowy okres świadczeniowy, jest wyliczane na podstawie dochodu z 2017 r.

(red.)

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -