fbpx
WYSTAWA NIERUCHOMOŚCI W M1
Strona głównaWiadomościCzęstochowa informacje156. rocznica Powstania Styczniowego

156. rocznica Powstania Styczniowego

 

Na Cmentarzu św. Rocha we wtorek (22 stycznia) odbyły się uroczystości związane ze 156. rocznicą Powstania Styczniowego. Funkcjonariusze częstochowskiej Straży Miejskiej asystowali władzom miasta przy składaniu kwiatów, a także wystawili wartę honorową.

Strażnicy miejscy asystowali wiceprezydentowi Częstochowy Ryszardowi Stefaniakowi oraz Przewodniczącemu Rady Miasta Częstochowy Zdzisławowi Wolskiemu. Uczestnicy podczas ceremonii oddali hołd powstańcom styczniowym poprzez złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na 5 mogiłach imiennych oraz na 1 mogile nieznanego powstańca.

Warto zaznaczyć, że w Częstochowie i na ziemi częstochowskiej wydarzenia związane z powstaniem styczniowym 1863 roku miały znaczący przebieg dla całego kraju. Bitwa płk Edmunda Taczanowskiego pod Kruszyną została uznana za jedna z ważniejszych w skali całego kraju. Po wybuchu Powstania Styczniowego walki toczyły się w wielu miejscach na zmieni częstochowskiej m.in.: w Wąsoszu, Janowie, Koniecpolu, Żarkach, Kruszynie czy w Mrzygłodzie.

Organizatorem uroczystości był Wydział Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta. W uroczystości pomagali WOŚLR, WKU, Pododdziały Tradycji Oręża Polskiego oraz częstochowska Straż Miejska.

(red.)

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -