W nocy z 26 na 27 marca przesuwamy wskazówki zegara o godzinę do przodu. Taka zmiana to nie tylko krótszy o godzinę sen, ale także inne skutki uboczne.
Zmiana czasu zwykle powoduje ogólne pogorszenie samopoczucia, związane z rozregulowaniem zegara biologicznego. W związku z tym pojawiają się problemy z hormonami, bóle głowy czy dezorientacja. Jak sobie z tym poradzić?
Zadbaj o odpowiednią dietę
Warto przygotować się na skutki zmiany czasu już wcześniej. Na początek warto włączyć do swojej diety produkty bogate w tryptofan. Związek ten wspiera wytwarzanie melatoniny, która ma wpływ na regulację rytmu dobowego.
Jakie produkty zawierają tryptofan? Jednym z nich jest gorzka czekolada dobrej jakości. Zjedzenie kostki lub dwóch przed snem powinno pomóc uregulować zegar biologiczny. Należy jednak pamiętać, żeby nie przesadzić.
Poza tryptofanem, warto warto też zacząć spożywać więcej produktów, bogatych w witaminy z grupy B, wapń oraz magnez. Te składniki znajdują się w tłustych rybach, np. łososiu, orzechach laskowych, nasionach słonecznika, jarmużu, nabiale czy w warzywach strączkowych, takich jak ciecierzyca czy fasolka szparagowa.
Odłóż smartfon co najmniej 30 min przed snem
Smartfony, tablety, laptopy czy komputery emitują światło niebieskie, którego nocna ekspozycja oddziałując na mózg, powoduje oszukany obraz postrzegania rzeczywistości, myląc dzień z nocą, tym samym wprowadzając w stan ciągłej aktywności. Prowadzi to do zaburzenia wydzielania melatoniny, czyli hormonu ułatwiającego zaśnięcie oraz regenerację.
W związku z tym, najlepszym rozwiązaniem jest odstawienie tych sprzętów w drugim pokoju na co najmniej pół godziny przed położeniem się do łóżka. Zbawienne skutki tego działania szybko staną się widoczne, nie tylko podczas zmiany czasu, szczególnie u tych osób, które cierpią na problemy z zasypianiem.
Postaw na relaks
Rozdrażnienie i złe samopoczucie spowodowane zmianą czasu można zmniejszyć poprzez relaks. Wówczas warto znaleźć swój własny sposób na stres. Jednym z nich może być np. gorąca kąpiel, medytacja, słuchanie muzyki czy dobra książka. Wszystkie aktywności sprawiające, że czujemy się zrelaksowani i odprężeni, pomogą w walce ze skutkami zmiany czasu.
Rozruszaj się
Odrobina ruchu w ciągu dnia, polegająca na kilkunastu minutach ćwiczeń, spacerze czy pobieganiu po osiedlu są bardzo dobrym sposobem na rozładowanie napięcia. Aktywność fizyczna wpływa również pozytywnie na produkcję melatoniny. Pamiętaj też żeby nie ćwiczyć bezpośrednio przed snem, a co najmniej 3 godziny przed nim. Stymulacja fizyczna przed położeniem się do łóżka nie pozwala zasnąć.
Trzymaj się ustalonych godzin snu
Mimo że ciężko jest trzymać się ustalonego planu dnia, chodzenie spać i budzenie się w tych samych godzinach pomaga utrzymać homeostazę, czyli równowagę między organizmem a środowiskiem zewnętrznym. Żeby wypracować rytm dobowy, trzeba trzymać się określonych godzin nie tylko w dni robocze, ale też podczas weekendu. Należy przy tym pamiętać, że dorosły człowiek powinien przesypiać od 7 do 9 godzin.
Linda Nocoń-Ściebura