fbpx
Strona głównaWiadomościRegionZimowe remonty bocianich gniazd. Wiosna coraz bliżej

Zimowe remonty bocianich gniazd. Wiosna coraz bliżej

Do końca lutego potrwają remonty bocianich gniazd i budowa nowych platform, które mogą stać się fundamentem domów dla tych pięknych ptaków.

Wszystko w zgodzie z kalendarzem ochrony tego gatunku, bowiem od połowy października do czasu, gdy bocianów nie ma w Polsce, można bezinwazyjnie przeprowadzić takie prace.

Bocian biały objęty jest ścisłą ochroną, co oznacza, że odwiedziny w ich gniazdach mogą odbywać się właśnie teraz, gdy gospodarzy… nie ma w domu.

Pracownicy Tauron Dystrybucja modernizują ptasie konstrukcje, czasem dosłownie podnosząc ich poziom, czyli przenosząc je wyżej, tak, by nie obciążały sieci energetycznej.

Ptaki są skrupulatnymi budowniczymi. Do stworzenia gniazd wykorzystują gałęzie, siano, a nawet… śmieci. Wszystko to może ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów!

Dlatego ważne jest kontrolowanie, gdzie znajdują się bocianie gniazda i w jakim są stanie. Chodzi zarówno o bezpieczeństwo gatunku jak i o zapobieganie awariom sieci energetycznej, które bywają bardzo uciążliwe. Wszystkie działania podejmowane są we współpracy z ornitologami i przepisami prawa.

Na mapie prac modernizacyjnych bocianich domostw, znalazła się także Gmina Olsztyn. Niech Was nie zdziwi widok pracowników na platformach dźwigów. Oni są tam tylko przejazdem i tylko po to, by pomóc.

W powietrzu już od kilku dni czuć wiosnę. Czekamy na bociany.

- Advertisment -spot_img

Popularne