Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie to przede wszystkim szkoła o tradycjach budowlanych, ale poza zawodowym charakterem może też pochwalić się inicjowaniem wielu projektów edukacyjnych, wydarzeń kulturalnych i konkursów przedmiotowych. Niektóre z nich są nowe, a niektóre są kontynuacją inicjatyw, które na stałe wpisały się w kalendarz miejskich wydarzeń.
Projekty historyczne:
Uroczystości upamiętniające 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego odbyły się 3 maja w Częstochowie na skwerze Solidarności oraz na cmentarzach św. Rocha i Kule. Najpierw złożone zostały kwiaty przy pomniku uczestników Powstań Śląskich na skwerze Solidarności. Następnie delegacja udała się na cmentarz św. Rocha, gdzie na mogiłach powstańców śląskich złożono kwiaty i zapalono znicze. Na cmentarzu Kule, uczniowie naszej szkoły z klas mundurowych pełnili wartę honorową oraz wzięli udział w akcji odszukania i zapalenia zniczy na grobach spoczywających tam powstańców śląskich.
Gala wręczenia nagród w Częstochowskich Konkursach Historycznych
Powstania Śląskie to trzy zrywy narodowe ludności polskiej Górnego Śląska. Dziś uczestnicy walk nie mogą już o nich opowiedzieć, gdyż ostatni z weteranów odeszli na wieczną wartę. Dlatego na nas spoczywa obowiązek pamiętania. Bez względu na ocenę historyczną czy prowadzone spory jesteśmy winni Powstańcom szacunek i cześć, tak jak i innym bohaterom naszej historii. W związku z Uchwałą Senatu RP ustanawiającą rok 2021 Rokiem Powstań Śląskich Urząd Miasta Częstochowy oraz Zespół Szkół Technicznych we współpracy z Ośrodkiem Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego oraz Instytutem Pamięci Narodowej zorganizowali Multimedialny Konkurs Historyczny „Częstochowianie w Powstaniach Śląskich”.
Głównym celem konkursu było upamiętnienie powstań śląskich w kontekście historycznych związków z Częstochową i częstochowianami. Adresatem konkursu byli uczniowie szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych z miasta Częstochowy, których zadaniem było przygotowanie prac multimedialnych na temat częstochowian zaangażowanych w działania powstańcze w latach 1919-1921.
29 kwietnia 2021 roku w V LO im. Mickiewicza odbyło się podsumowanie konkursu „Częstochowianie w Powstaniach Śląskich”. Odbyło się również wręczenie nagród dla laureatów Przedsięwzięcia Edukacyjnego „Dęby Katyńskie w Częstochowie” oraz VII Powiatowego Konkursu Wiedzy o Katyniu „W tablicach katyńskich pamięci zapisane”, których współorganizatorem był również Samorządowy Ośrodek Doskonalenia. Podczas wydarzenia miało miejsce przekazanie pamiątkowej flagi, którą w 1978 roku na Jasną Górę przekazali przedstawiciele kadry oficerskiej II Rzeczpospolitej. Znajduje się na niej m.in. podpis generała Mieczysława Boruty-Spiechowicza.
Realizacja projektu edukacyjnego „Częstochowa a Cud Wisły”
W roku szkolnym 2019/2020 częstochowskie społeczności szkolne oraz instytucje kulturalno-oświatowe podjęły trud realizacji projektu edukacyjnego „Częstochowa a Cud Wisły”, którego celem było upamiętnienie 100-lecia Bitwy Warszawskiej, a także wydarzeń wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919-1921. Założeniem projektu było również przedstawienie historycznej spuścizny miasta Częstochowy. Pomysłodawcą i inicjatorem projektu edukacyjnego „Częstochowa a Cud Wisły” był Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Częstochowie – p. Rafał Piotrowski. W organizację projektu zaangażowane były częstochowskie szkoły i instytucje.: m.in. Wydział Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy, Muzeum Częstochowskie, Miejska Galeria Sztuki. Projekt edukacyjny „Częstochowa a Cud Wisły” przebiegał etapowo, chociaż niektóre działania zaplanowane przez organizatorów musiały zostać zrealizowane w formie dostosowanej do sytuacji epidemicznej w kraju. W zawiązku z powyższym projekt był również kontynuowany w roku szkolnym 2020/2021.
Inauguracja projektu edukacyjnego miała miejsce w czasie konferencji „Częstochowianie wobec Niepodległej”. Zaproszenie goście oraz częstochowska młodzież szkolna pod opieką nauczycieli mieli okazję obejrzeć film „Śladami Józefa Piłsudskiego w Częstochowie”. Następnie zgromadzeni wysłuchali referatów przygotowanych przez uczennice i uczniów częstochowskich szkół. Referenci zaprezentowali sylwetki wybitnych częstochowian zaangażowanych w działania wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919-1921: gen. Stanisława Burhardt – Bukackiego, ppłk Kazimierza Karola Buslera, gen. Mariana „Żegotę” Januszajtisa, gen. Gustawa „Orlicz” Dreszera, gen. Janusza Juliana Głuchowskiego.
W ramach realizacji projektu edukacyjnego przeprowadzony został konkurs plastyczny „Częstochowa a Cud Wisły”. W ramach konkursu uczniowie szkół podstawowych mieli zadanie wykonać pracę plastyczną upamiętniającą 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920r. i wydarzeń wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919-1921 w kontekście historycznych związków z Częstochową i częstochowianami.
We wrześniu 2020r. Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie zorganizował konkurs historyczny „Częstochowscy bohaterowie w wojnie polsko – bolszewickiej w latach 1919 – 1921” dla uczniów szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Celem konkursu było zaprezentowanie sylwetek częstochowian zasłużonych na frontach wojny polsko – bolszewickiej w formie prezentacji multimedialnej, słuchowiska lub filmu, natomiast konkurs na scenariusz lekcji „Częstochowscy bohaterowie w wojnie polsko – bolszewickiej w latach 1919 – 1921” skierowany był do nauczycieli częstochowskich szkół.
Dzięki realizacji projektu upamiętniliśmy 100-lecie Bitwy Warszawskiej, a także wydarzenia wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919-1921 w kontekście historycznych związków z Częstochową i częstochowianami. Młodzież częstochowskich szkół wykazała się postawą patriotyczną pogłębiając wiedzę z historii Polski, a także poznając i propagując dzieje Małej Ojczyzny.
Projekty zawodowe:
Konkurs „Kolory Wiosny 2021” w Zespole Szkół Technicznych
22 kwietnia to Światowy Dzień Ziemi, którego celem jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Urząd Miasta Częstochowy we współpracy z Zespołem Szkół Technicznych w Częstochowie włączył się w obchody Dnia Ziemi, organizując konkurs „Kolory Wiosny 2021”, skierowany do przedszkolnych placówek miejskich. Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk ufundował nagrody pieniężne dla laureatów konkursu z przeznaczeniem na zagospodarowanie przedszkolnych ogrodów dydaktycznych.
W konkursie „Kolory Wiosny 2021” wzięło udział 41 placówek przedszkolnych z Częstochowy. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej „Wiosenne kwiaty z Ekorabaty” oraz aranżacja „Wiosennego Kącika Przyrodniczego”. W trakcie uroczystości 23 kwietnia 2021 r. dyplomy uczestnictwa w konkursie oraz bony pieniężne wręczyli laureatom Dariusz Kapinos – Przewodniczący Komisji Edukacji Rady Miasta Częstochowy i Rafał Piotrowski – Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy.
Projekty polonistyczne:
W tym roku ZST jest organizatorem V edycji Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji św. Jana Pawła II. Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 11 czerwca.
Organizacja tej uroczystości stała się szkolną tradycją, ponieważ technikum i branżowa szkoła pierwszego stopnia w Zespole Szkół Technicznych noszą imię naszego Wielkiego Papieża Polaka. To dla nas zaszczyt, że Jan Paweł II jest naszym patronem, dlatego chcemy popularyzować jego poezję, uwrażliwiać młodych ludzi na jej etyczne, dydaktyczne i patriotyczne przesłanie – deklarują przedstawiciele ZST.
Do tej pory zorganizowano dwie edycje powiatowe konkursu i cztery wojewódzkie. W tym roku honorowymi patronami uroczystości są: Poseł do Parlamentu Europejskiego Pani Jadwiga Wiśniewska, Śląski Kurator Oświaty Pani Urszula Bauer, Arcybiskup Metropolita Częstochowski Wacław Depo i Przeor Jasnej Góry ojciec Samuel Pacholski. Medialnie wsparli nas: Tygodnik Katolicki „Niedziela”, Telewizja Polska oddział w Katowicach, Radio „Jasna Góra” i Radio „Fiat”.
W tym roku ze względu na epidemię koronawirusa szkoła została zmuszona do zmiany formuły konkursu. Młodzi recytatorzy nagrywali swoje recytacje i przesyłali je do biura organizatora. Na zaproszenie Zespołu Szkół Technicznych w Częstochowie odpowiedziało wielu uczniów, nauczycieli, którzy nie szczędzili trudu i pracy w przygotowanie recytacji niełatwej poezji naszego ukochanego Papieża Jana Pawła II. Dzięki ich pracy i zaangażowaniu, w tegorocznej, piątej już edycji wzięło udział ponad 140 uczestników ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Czytaj także: Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie – tradycja i nowoczesność