fbpx
Strona głównaPolecaneZespół "Śląsk" zaprasza na 27. Regionalny Przegląd Pieśni "Śląskie Śpiewanie"

Zespół „Śląsk” zaprasza na 27. Regionalny Przegląd Pieśni „Śląskie Śpiewanie”

Trwa nabór do 27. odsłony Regionalnego Przeglądu Pieśni „Śląskie Śpiewanie”. Chętni mogą się zgłaszać. Do udziału zachęca ich Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, Związek Górnośląski, TVS i Pałac Młodzieży
w Katowicach, przy współpracy placówek kultury samorządów lokalnych, zapraszają miłośników śląskich tradycji muzycznych do wzięcia udziału w 27. edycji „Śląskiego Śpiewania”. Organizatorzy zachęcają do zgłaszania się przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. Zgłaszać mogą się również dorośli. Zgłaszać można się w takich kategoriach wykonawczych jak: soliści, duety zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne, chóry oraz zespoły pieśni i tańca.

-Zadaniem Przeglądu jest pielęgnowanie tradycji śpiewaczych regionu śląskiego i prezentacja śląskich pieśni ludowych. Odbywający się od blisko 30 lat Przegląd jest festiwalem różnorodności pod względem doboru repertuaru, kompetencji gwarowej i przygotowania strojów, a uczestników „Śląskiego Śpiewania” niezmiennie jednoczy zainteresowanie pieśnią śląską, chęć podtrzymania tradycji muzycznej, radość ze wspólnego śpiewania i słuchania pieśni. Wszystko to sprzyja umacnianiu więzi młodego pokolenia z Małą Ojczyzną – podkreśla Agnieszka Kukuła, rzecznik prasowy ZPiT „Śląsk”.

Zespół "Śląsk" zaprasza na 27. Regionalny Przegląd Pieśni "Śląskie Śpiewanie" 1
Regionalny Przegląd Pieśni „Śląskie Śpiewanie” (archiwum ZPiT „Śląsk)

Założenia programowe tegorocznej edycji odwołują się do 100. rocznicy powstań śląskich i upamiętnienia walk o powrót Śląska do Polski w latach 1919 – 1921.

-Celem Przeglądu jest utrwalanie dorobku kultury ludowej subregionów Śląska, popularyzowanie śląskich pieśni powstańczych jako elementu tożsamości regionalnej, umacnianie więzi i przynależności młodego pokolenia do regionu, rozwijanie szacunku wobec regionalnego dziedzictwa oraz tworzenie możliwości prezentowania dorobku kultury ludowej regionu, a także promocja regionalnych wykonawców. Prezentacje sceniczne śląskich pieśni powstańczych, wykonywane przez dzieci, młodzież i dorosłych, stanowić będą swoisty hołd dla bohaterów górnośląskich powstań- dodaje Kukuła.

Przegląd odbędzie się w trzech etapach

Przegląd „Śląskie Śpiewanie” ma charakter trzyetapowy. Nabór trwa! Pandemia koronawirusa sprawiła, że pierwszy etap ma charakter online. Uczestnicy mają więc za zadanie nagrać swoje prezentacje wokalno-instrumentalne, a potem przesłać je w formie audio-video. Nagrań można dokonać samodzielnie lub skorzystać ze wsparcia placówek kultury samorządów lokalnych, które są organizatorami etapów eliminacyjnych. Wykaz współorganizatorów wraz z regulaminem i kartą zgłoszenia dostępny jest na stronie internetowej www.zespolslask.pl. Zamieszczony został tam również wybór pieśni powstańczych oraz „Śpiewnik Adolfa Dygacza”, z których można skorzystać przygotowując się do eliminacji.

Zespół "Śląsk" zaprasza na 27. Regionalny Przegląd Pieśni "Śląskie Śpiewanie" 2
Regionalny Przegląd Pieśni „Śląskie Śpiewanie” (archiwum ZPiT „Śląsk)

Lista podmiotów zakwalifikowanych do drugiego etapu zostanie opublikowana 10 maja. Drugi etap, czyli Przegląd Finałowy, odbędzie się 22 i 23 maja w Pałacu Młodzieży przy ul. Mikołowskiej 26 w Katowicach. Będzie się on odbywał z udziałem jury, w formie rejestrowanego koncertu.

Z kolei koncert galowy „Śląskiego Śpiewania” połączony z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród zaplanowany został na czerwiec. Wydarzenie odbędzie się w Koszęcinie, w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. St. Hadyny, przy ul. Zamkowej 3. Przewidziana jest także emisja koncertu w internecie.

W związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacja epidemiczną w kraju, terminy realizacji poszczególnych etapów „Śląskiego Śpiewania” mogą ulec przesunięciu. Szczegółowych informacji udziela Dział Edukacji Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Kontakt możliwy jest telefonicznie -34 310 64 403 lub mailowo – [email protected]
ZS

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -