Trwa nabór do 27. odsłony Regionalnego Przeglądu Pieśni „Śląskie Śpiewanie”. Chętni mogą się zgłaszać. Do udziału zachęca ich Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.
Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, Związek Górnośląski, TVS i Pałac Młodzieży
w Katowicach, przy współpracy placówek kultury samorządów lokalnych, zapraszają miłośników śląskich tradycji muzycznych do wzięcia udziału w 27. edycji „Śląskiego Śpiewania”. Organizatorzy zachęcają do zgłaszania się przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. Zgłaszać mogą się również dorośli. Zgłaszać można się w takich kategoriach wykonawczych jak: soliści, duety zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne, chóry oraz zespoły pieśni i tańca.
-Zadaniem Przeglądu jest pielęgnowanie tradycji śpiewaczych regionu śląskiego i prezentacja śląskich pieśni ludowych. Odbywający się od blisko 30 lat Przegląd jest festiwalem różnorodności pod względem doboru repertuaru, kompetencji gwarowej i przygotowania strojów, a uczestników „Śląskiego Śpiewania” niezmiennie jednoczy zainteresowanie pieśnią śląską, chęć podtrzymania tradycji muzycznej, radość ze wspólnego śpiewania i słuchania pieśni. Wszystko to sprzyja umacnianiu więzi młodego pokolenia z Małą Ojczyzną – podkreśla Agnieszka Kukuła, rzecznik prasowy ZPiT „Śląsk”.
Założenia programowe tegorocznej edycji odwołują się do 100. rocznicy powstań śląskich i upamiętnienia walk o powrót Śląska do Polski w latach 1919 – 1921.
-Celem Przeglądu jest utrwalanie dorobku kultury ludowej subregionów Śląska, popularyzowanie śląskich pieśni powstańczych jako elementu tożsamości regionalnej, umacnianie więzi i przynależności młodego pokolenia do regionu, rozwijanie szacunku wobec regionalnego dziedzictwa oraz tworzenie możliwości prezentowania dorobku kultury ludowej regionu, a także promocja regionalnych wykonawców. Prezentacje sceniczne śląskich pieśni powstańczych, wykonywane przez dzieci, młodzież i dorosłych, stanowić będą swoisty hołd dla bohaterów górnośląskich powstań- dodaje Kukuła.
Przegląd odbędzie się w trzech etapach
Przegląd „Śląskie Śpiewanie” ma charakter trzyetapowy. Nabór trwa! Pandemia koronawirusa sprawiła, że pierwszy etap ma charakter online. Uczestnicy mają więc za zadanie nagrać swoje prezentacje wokalno-instrumentalne, a potem przesłać je w formie audio-video. Nagrań można dokonać samodzielnie lub skorzystać ze wsparcia placówek kultury samorządów lokalnych, które są organizatorami etapów eliminacyjnych. Wykaz współorganizatorów wraz z regulaminem i kartą zgłoszenia dostępny jest na stronie internetowej www.zespolslask.pl. Zamieszczony został tam również wybór pieśni powstańczych oraz „Śpiewnik Adolfa Dygacza”, z których można skorzystać przygotowując się do eliminacji.
Lista podmiotów zakwalifikowanych do drugiego etapu zostanie opublikowana 10 maja. Drugi etap, czyli Przegląd Finałowy, odbędzie się 22 i 23 maja w Pałacu Młodzieży przy ul. Mikołowskiej 26 w Katowicach. Będzie się on odbywał z udziałem jury, w formie rejestrowanego koncertu.
Z kolei koncert galowy „Śląskiego Śpiewania” połączony z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród zaplanowany został na czerwiec. Wydarzenie odbędzie się w Koszęcinie, w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. St. Hadyny, przy ul. Zamkowej 3. Przewidziana jest także emisja koncertu w internecie.
W związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacja epidemiczną w kraju, terminy realizacji poszczególnych etapów „Śląskiego Śpiewania” mogą ulec przesunięciu. Szczegółowych informacji udziela Dział Edukacji Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Kontakt możliwy jest telefonicznie -34 310 64 403 lub mailowo – centrum.edukacji@zespolslask.pl.
ZS