fbpx
Targi budowlane, wyposażenia wnętrz i nieruchomości Częstochowa
Strona głównaKultura i rozrywkaGotowanie w stylu zero waste - poznaj triki szefów kuchni

Gotowanie w stylu zero waste – poznaj triki szefów kuchni

Wiosenna edycja festiwalu Restaurant Week odbędzie się w formule #zero waste – dzięki wcześniejszemu wyborowi menu festiwalowe restauracje nie marnują jedzenia. Blisko 400 restauracji z 14 regionów, a wśród nich Częstochowa, weźmie udział w trwającym 3 tygodnie festiwalu.

Filozofia zero waste cieszy się coraz większą popularnością. Początkowe hasło „resztki” przerodziło się w rozsądne podejście do planowania, kupowania i gotowania, tak aby tych resztek nie zostawiać i nie wyrzucać jedzenia, które można ciekawie wykorzystać. Rozwiązania są proste i dostępne dla każdego. Więcej o nich opowie szef częstochowskiej restauracji Gospoda Złoty Garniec, biorącej udział w wiosennej edycji Restaurant Week.

Zero waste cooking to ekonomiczne podejście do wykorzystywania produktów podczas przygotowywania posiłków. Restauracyjne menu powinno składać się z dań przygotowanych z określonej liczby produktów, tak aby tworzyły one pewien cykl. Pozwoli to na zminimalizowanie niepotrzebnych strat.

– W restauracji Gospoda Złoty Garniec staramy się nie dopuścić do zmarnowania jakiegokolwiek odpadu poprodukcyjnego. Jako przykład podam resztki z cytrusów. Jest to idealny produkt jako dodatek do ciast czy nalewek. Możemy ją kandyzować z cukrem – wcześniej należy ją skroić w drobną kostkę. Będzie doskonałym dodatkiem do sernika czy nalewki zimowej, gdzie z dodatkiem przypraw korzennych, będzie doskonale podbijała smak herbaty zimowej. – radzi Grzegorz Ciemienga z Gospody Złoty Garniec.

Szef kuchni z Gospody Złoty Garniec podpowiada także, jak mozna wykorzystać rybę tak, by wykorzystać z niej każdy element:

– Innym przykładem może być obróbka ryby. Każdy element jest do wykorzystania. Po oczyszczeniu i wyfiletowaniu, głowę, ości i ogony pieczemy, a następnie z warzywami będą tworzyły doskonałą bazę do aromatycznego rybnego wywaru. Może być on bazą do zupy rybnej, sosu czy auszpiku. Filety możemy poddać każdego rodzaju obróbce i przyrządzić je według upodobań. Skórę z ryby możemy wykorzystać po upieczeniu jako chips dekorujący każde danie z ryby lub puder podbijający smak – podpowiada Ciemienga.

Festiwal Restaurant Week, zaplanowany na termin 23.03 – 10.04, pozostaje wierny filozofii zero waste i #SzanujJedzenie. Dzięki wcześniejszemu wyborowi menu przy dokonywaniu rezerwacji online, marnowanie żywności w restauracjach ograniczone jest do minimum. Na gości spragnionych najlepszych doświadczeń restauracyjnych czeka popisowe 3-daniowe menu #SpozaKarty oraz prezenty od Partnerów Festiwalu. To wszystko dostępne jest w festiwalowej cenie 59 zł (15 pln rabat z Visa).

W festiwalu weźmie udział blisko 400 najlepszych restauracji z 14 największych aglomeracji w całej Polsce, w tym 9 z Częstochowy. Grono festiwalowych regionów w tej edycji poszerzyło się o dwa dodatkowe miasta. Po raz pierwszy goście zarezerwują stoliki w Radomiu i Częstochowie.

Wśród częstochowskich festiwalowych restauracji znajdziemy: Ręce w Mące, Restauracja Kredens czy Gospoda Kwaśnica. Podczas wiosennej edycji nie zabraknie debiutantów, zarówno jeśli chodzi o restauracje, jak i nowe składniki w festiwalowych menu. Miejsca w wybranej restauracji można rezerwować na stronie festiwalu lub za pomocą aplikacji. Więcej na temat festiwalu możesz przeczytać, klikając tutaj i tutaj.

red.

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -