fbpx

Zbiórka PAH na rzecz mieszkańców wschodniej Ukrainy. Każdy może pomóc!

Solidarność z mieszkańcami wschodniej Ukrainy można wyrazić także biorąc udział w zbiórce organizowanej przez Polską Akcję Humanitarną.

Na naszym portalu pisaliśmy już o piątkowej manifestacji poparcia dla Ukrainy, która odbędzie się 25 lutego na pl. Biegańskiego. Pomóc naszym sąsiadom można także inaczej, zachęca do tego Polska Akcja Humanitarna, która na stronie www.siepomaga.pl prowadzi zbiórkę pod hasłem „UKRAINA // Pomóżmy ludziom w strefie konfliktu”.

Celem jest zaopatrzenie w żywność i artykuły higieniczne dla mieszkańców wschodniej Ukrainy. Rozpoczęto ją już 1 lutego.  – Wobec wzrostu napięcia i spodziewanej eskalacji konfliktu zbrojnego na Ukrainie rozpoczynamy zbiórkę pieniędzy na zaopatrzenie w żywność i artykuły higieniczne najbardziej zagrożonych wojną mieszkańców obwodów donieckiego i Ługańskiego – zaznacza organizacja, na której czele stoi Janina Ochojska.

Zbiórka PAH na rzecz mieszkańców wschodniej Ukrainy. Każdy może pomóc! 2
PAH/Facebook

PAH podkreśla, że wojna na Ukrainie nigdy się nie skończyła i trwa nieprzerwanie od 2014 r., jednak najbliższe tygodnie mogą okazać się krytyczne dla 5 milionów osób mieszkających wzdłuż długiej na 420 km linii frontu. Blisko 3 miliony z nich potrzebują pomocy humanitarnej. W dużej części są to schorowane, samotne kobiety w podeszłym wieku, które nie chciały lub nie mogły opuścić domów. Szczególnego wsparcia potrzebują też dzieci i dorośli, którzy ucierpieli na skutek wybuchu min lądowych.

Polska Akcja Humanitarna obecna jest na miejscu od początku konfliktu. – Obecnie skupiamy się na zapewnieniu wsparcia na wypadek zaognienia konfliktu, ponieważ osoby, którym pomagamy, znajdą się w niebezpieczeństwie. Prawdopodobnie nie będą miały szansy ani uciec, ani zaopatrzyć się w żywność. Pomóżmy im przetrwać ten najtrudniejszy czas! – apeluje organizacja pozarządowa, która w tym roku obchodzi swoje 30 lecie.

Cytowana jest wypowiedź jednej z mieszkanek strefy konfliktu, Liubow Awdoszko.

– Dzieciństwo przeżyłam, patrząc na wojnę i na starość znów na nią patrzę. Mamy tu wszyscy tak skołatane nerwy. Wystarczy dźwięk wybuchu i od razu siedzimy jak na szpilkach –  mówi mieszkanka wschodniej Ukrainy.

Na stronie zbiórki czytamy, że przekazana jednorazowo pomoc wystarczy na trzy zimowe miesiące. W jej skład wchodzą: zestaw żywnościowy (m.in. ryż, mąka, makaron, puszkowane ryby i mięso, olej, herbata, cukier): 570 zł, zestaw artykułów higienicznych: 130 zł oraz paczka pieluch dla dorosłych: 50 zł.

Zbiórka PAH na rzecz mieszkańców wschodniej Ukrainy. Każdy może pomóc! 3
PAH/Facebook

Dotychczas do akcji dołączyło już ponad 2 tys. osób. Niektórzy wpłaty opatrzyli słowami wsparcia. „Trzymaj się Ukraino!!!”, „Dla Wolnej Ukrainy”, „Dobro zwycięża”, „Wolna Ukraina”, „Slava Ukarinie!”, „Trzymajcie się, nie dajcie się” – to tylko kilka przykładów ludzkiej solidarności.

Udało się zebrać już prawie 260 tys. zł (stan na 24 lutego na godz. 13). Kwota rośnie z minuty na minutę. Zbiórka potrwa do 28 lutego.

Zuzanna Suliga

Czytaj także: Częstochowianie pokażą, że są “Solidarni z Ukrainą”. W piątek na pl. Biegańskiego odbędzie się manifestacja