fbpx
Strona głównaKultura i rozrywkaO "Do syta" w Częstochowie. Spotkanie autorskie z Michałem Cichym

O „Do syta” w Częstochowie. Spotkanie autorskie z Michałem Cichym

Michał Cichy opowie o swojej nowej książce „Do syta”, w której przygląda się wnętrzu człowieka. Spotkanie z autorem odbędzie się w Ośrodku Promocji Kultury w piątek, 25 lutego. Rozmowę poprowadzi Aleksander Wierny.

Michał Cichy jest pisarzem i publicystą, a z wykształcenia historykiem. W czasach PRL-u był związany z opozycją polityczną. Przez lata współpracował z „Gazetą Wyborczą”. Od 1993 do 1998 r. kierował działem kultury, redagował również istniejący wtedy dodatek o książkach. Oprócz tego był współtwórcą i sekretarzem Nagrody Literackiej Nike w latach 1997-2002. Współpracował z Amerykańskim Muzeum Pamięci Holokaustu w Waszyngtonie.

W 2015 r. zdobył Nagrodę Literacką Gdynia za debiutancki tom prozy „Zawsze jest dzisiaj”. Tytuł ten przyniósł autorowi również nominację do Nagrody Conrada. W 2017 r. ukazała się jego druga książka „Pozwól rzece płynąć”. Obie są zbiorami refleksji nad codziennością oraz miejską scenerią, głównie Warszawą, szczególnie dzielnicą Ochota, w której mieszka.

Cichu od kilkunastu lat medytuje, prowadzi grupę Medytacja Dnia Codziennego. Doświadczenia te przeniosły się na nową książę pisarza. Mowa o wydanej wydanym przez Społeczny Instytut Wydawniczy Znak „Do syta”.

O "Do syta" w Częstochowie. Spotkanie autorskie z Michałem Cichym 1
„Do syta” (okładka)

-Można tę książkę czytać na wiele sposobów. Jako literacki dziennik człowieka, który rezygnując z udziału w bezrozumnym pędzie miasta, spędza letnie wieczory w herbaciarni o znaczącej nazwie Będę Później. Jako zaproszenie do wejścia na ścieżkę medytacji, która uczy bycia dla siebie dobrym. Wreszcie jako kojącą, a zarazem przejmująco osobistą opowieść o odzyskiwaniu harmonii ze światem, pokonywaniu własnych demonów i dojrzewaniu do miłości. O tym, jak uwolnić się z krępujących więzów i żyć do syta – pisze wydawca.

Oto fragment wydanej w 2021 r. książki:

„Oświecenie nie polega na tym, że nagle staniesz się kimś innym, kimś, kim do tej pory nie byłeś. Największym oświeceniem jest właśnie przekonanie się, że cała mądrość już tu jest, czeka ukryta w tobie. I że masz już klucz”

Spotkanie autorskie z Michałem Cichym odbędzie się w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” w piątek, 25 lutego o godz. 18. Poprowadzi je Aleksander Wierny. Rozmowa o „Do syta” będzie okazją by przyjrzeć się ludzkiemu wnętrzu, odsłaniając ukryte w nim lęki, niepokoje i pragnienia.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, obowiązują jednak aktualne ograniczenia sanitarne. Szczegóły na: gaudemater.pl.

ZS

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -