Premiera czytania performatywnego sztuki „Zażynki” Anny Wakulik odbędzie się czwartek, 26 sierpnia o godz. 19 w Klubokawiarni Alternatywa 21 (ul. Mielczarskiego 20).
Czytanie performatywne tekstu Anny Wakulik „Zażynki” wpisuje się w projekt „Audio Teatr” To koprodukcja Teatru im. Mickiewicza oraz Fundacji Oczami Brata realizowana w partnerstwie z Teatrem Nowym w Częstochowie.
Audio Teatr nawiązuje do techniki Foley, czyli nagrywania efektów dźwiękowych, które są tworzone, przechwytywane i dodawane do filmu w postprodukcji. W tej konwencji teatru najważniejszy jest zatem dźwięk, który tworzony jest przez aktorów na oczach publiczności zarówno przez głos i instrumenty muzyczne, ale także i inne nieoczywiste wytworniki: np. przedmioty. Mówiony tekst sztuki jest oczywiście istotą, ale tutaj wzbogacony jest o różnego rodzaju dźwięki (szelesty, szumy, trzaskanie drzwi, odgłosy kroków itp.), które nadają mu głębi i realizmu. Ten rodzaj teatralnego języka może stać się szczególnie atrakcyjny dla osób niewidomych lub słabo widzących.
Opiekę reżyserką nad przedsięwzięciem objął Tomasz Man. Tekst czytają zaś Sylwia Karczmarczyk, Antoni Rot i Paweł Bilski.
-Do napisania dramatu zainspirowały mnie przede wszystkim warsztaty dramaturgiczne z Tadeuszem Słobodziankiem, które prowadził w ramach prac Laboratorium Dramatu w Warszawie. To są letnie warsztaty, na które zapraszani są wybrani autorzy. W 2009 r. tematem warsztatów była sztuka dialogu z kościołem. Przez 10 dni analizowaliśmy różne aspekty relacji między państwem, a kościołem i jednostką. I wtedy wpadłam na pomysł, aby napisać dramat o relacji kobiety z kościołem, o jej roli. A także o tym, jak wygląda ten trójkąt: prywatnego życia, życia społecznego i kościoła (…) – wyjaśniała Anna Wakulik w rozmowie, która ukazała się w „Głosie Wielkopolski”.
Premierowe czytanie odbędzie się w czwartek 26 sierpnia o godz. 19 w Klubokawiarni Alternatywa 21 przy ul. Mielczarskiego 20. Z kolei 28 sierpnia o godz. 14 „Zażynki” prezentowane będą w ramach Festiwalu Kultury Alternatywnej eFKA. Wstęp na oba wydarzenia jest wolny.
Oficjalna premiera w Teatrze im. Mickiewicza odbędzie się zaś 17 września o godz. 19 (scena kameralna). Dzień wcześniej, o godz. 18 zaplanowano tzw. premierę nauczycielską.
Więcej informacji: www.oczamibrata.pl oraz www.teatr-mickiewicza.pl.
ZS
Czytaj także: Oto eFKA, czyli nowość na kulturalnej mapie Częstochowy!