fbpx
Strona głównaEdukacjaZatańczyli na placu Biegańskiego, by uczcić rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Zatańczyli na placu Biegańskiego, by uczcić rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

4 maja, na placu Biegańskiego, uczennice i uczniowie z 33 częstochowskich szkół podstawowych zatańczyli poloneza. Wspólny taniec miał uświetnić obchody święta Konstytucji 3 Maja.

Słoneczne czwartkowe popołudnie na Placu Biegańskiego wypełniły dźwięki poloneza. 360 uczennic i uczniów z 33 szkół podstawowych stawiło się na placu przed ratuszem, by wspólnie zatańczyć i uczcić rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wydarzenie zorganizowane było przez Szkołę Podstawową nr 14 im. H. Sienkiewicza, a jego pomysłodawcą był naczelnik Wydziału Edukacji Rafał Piotrowski.

Swoje umiejętności taneczne zaprezentowali również prezydenci Krzysztof Matyjaszczyk i Ryszard Stefaniak, którzy poprowadzili polonezowy korowód.

Narodowy taniec z okazji ważnego narodowego święta mogli podziwiać wszyscy, którzy akurat przechodzili przez centrum miasta. Młodzież szkół podstawowych miała więc sporą widownię. Uczennice i uczniowie z SP 14 i SP 39 ubrani w piękne stroje, wykonali również suitę taneczną, co stało się dodatkową atrakcją spotkania.

Polonez jest jednym z pięciu – obok mazura, kujawiaka, oberka i krakowiaka – tańców narodowych. Od wieków zawiera stałe elementy, jednak z czasem ulegały one modyfikacji. Największą popularność taniec zyskał w XIX wieku. Wtedy kojarzony był z tańcem różnych środowisk społecznych. Wówczas był tańcem różnych środowisk społecznych: dworskiego i mieszczańskiego. Uczono go w szkołach i pokazywano na scenie.

Do dziś funkcjonuje jako symbol, rozpoczyna bale (np. studniówki), jego pokazy uświetniają ważne wydarzenia i święta.

Pełną listę szkół, które wzięły udział w uroczystym polonezie na placu Biegańskiego znajdziecie nahttps://www.czestochowa.pl/poloneza-czas-zaczac

- Advertisment -spot_img

Popularne