Aż trzy wyróżnienia za zasługi dla rozwoju turystyki w województwie śląskim powędrowały do Gminy Żarki.
Zarząd Województwa Śląskiego zauważył i docenił następujące produkty:
- Kategoria działalność biznesowa wyróżnienie otrzymał Wehikuł Czasu na Jurajskim Szlaku
- Kategoria Przedsięwzięcie turystyczne roku wyróżnienie dla Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin za uruchomienie „Leśniowskiej Arki Noego”.
- Kategoria Przedsięwzięcie turystyczne roku wyróżnienie otrzymało Miasto i Gmina Żarki za projekt pt. „Budowa trasy rowerowej w ciągu Regionalnej Trasy Rowerowej na odcinku Zrębice, Krasawa – gmina Olsztyn; Suliszowice, Jaroszów – Gmina Żarki”, wspólnie z Miastem i Gminą Olsztyn.
Obchody Światowego Dnia Turystyki odbyły się w Planetarium Śląskim. Dyplomy wręczono w pięciu kategoriach. W uroczystości uczestniczyli – członek zarządu województwa Grzegorz Boski oraz radny Sejmiku Grzegorz Wolnik. Wręczenie laurów jak co roku splotło się z obchodami Światowego Dnia Turystyki.
I Kategoria: Osobowość turystyczna roku. Działalność biznesowa. Wyróżnienie: Wehikuł Czasu
Średniowieczny dom i obóz rycerski, wizyta u kata i medyka i próba pisania gęsim piórem, jak skryba. To tylko kilka propozycji, jakie oferuje turystyczne miejsce w Żarkach. Edukacyjny i interaktywny charakter ekspozycji sprawia, że każdy świetnie się tu bawi. Oferta dedykowana jest dla turystów indywidualnych i grup, od przedszkola zaczynając. Interesujący scenariusz zwiedzania, dostosowany do grup wiekowych, pozwala turystom na odkrywanie co jadano w średniowieczu, jak się ubierano, jak leczono. Każdy może sprawdzić czy rycerstwo to lekki fach.
Przedsięwzięcie turystyczne roku
Wyróżnienia
– Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin za uruchomienie „Leśniowskiej Arki Noego”. W ostatnim czasie Paulini w Leśniowie otwierają się na nowe przedsięwzięcia turystyczne. Przystąpili do współorganizacji Juromanii – Święta Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Ze względu na chęć przyciągnięcia nowych odbiorców w sezonie 2023 przystąpili do organizacji Leśniowskich Niedziel – koncertów w ogrodzie leśniowskim. W 2023 roku uruchomiono także „Leśniowską Arkę Noego” – w specjalnie przygotowanym miejscu pojawili się: kangur, strusie, paw królewski, surykatki. Ojcowie paulini rozbudowali zwierzyniec i teraz sprawują opiekę nie tylko nad alpakami, kozami i owieczkami. Spotkamy tu także kozy i owce walliserskie, marę patagońską, strusia emu.
– Miasto i Gmina Żarki za projekt pt. „Budowa trasy rowerowej w ciągu Regionalnej Trasy Rowerowej na odcinku Zrębice, Krasawa – gmina Olsztyn; Suliszowice, Jaroszów – Gmina Żarki”. Dokładnie 10,2 km nowych tras rowerowych na terenie gminy Olsztyn i Żarki. Umowę o dofinansowanie projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego podpisano w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego w 2020 roku. Zadanie zakończono wiosną 2023 roku. Liderem projektu była Gmina Olsztyn, parterem Gmina Żarki. Projekt polegał na budowie trasy rowerowej Zrębice, Krasawa – w gminie Olsztyn; Suliszowice, Jaroszów – w gminie Żarki. W ramach inwestycji powstały Miejsca Odpoczynku Rowerzysty.
Katarzyna Kulińska-Pluta, fot. Tomasz Żak / UMW
Czytaj także: Mieszkania socjalne w Jaworzniku
https://www.kotly-patrzyk.pl/oferta/pompy-ciepla/