fbpx

Cudze chwalicie, swego nie znacie. Odkrywanie jurajskiej Gminy Żarki – ciekawy pomysł na wycieczkę szkolną

Wyjazdy klasowe to wspólna, niezapomniana przygoda i wspomnienia na lata. To także edukacja poprzez zabawę i wspaniała okazja do integracji z grupą i z nauczycielami. Jednodniowe szkolne wyprawy to znakomity pomysł na poznanie najbliższych okolic i kulturowego dziedzictwa regionu. Ciekawe miejsca i pasjonujące historie są często na wyciągnięcie ręki, choćby w jurajskiej Gminie Żarki.

Wszystkie dzieci lubią aktywne zajęcia w terenie, które są odskocznią od szkolnej rutyny, a ciekawy program nie musi oznaczać wysokich kosztów. Interesujące propozycje dla szkół przygotowała pobliska Gmina Żarki. Z jakich atrakcji i ciekawych pomysłów będą mogli skorzystać uczniowie? Poniżej przedstawiamy przegląd najciekawszych propozycji na wycieczki szkolne w jurajskiej Gminie Żarki.

Przedszkolaki i uczniowie najmłodszych klas podstawówek z pewnością świetnie będą się bawić podczas wycieczki „Kolorowe słodkie misie”. Przygotowano dla nich program obfitujący w wiele ciekawych i nietypowych zajęć, m.in. interaktywnych warsztatów w Zagrodzie Maciejówka w Ostrowie, samodzielnego wypychania, ubierania i ozdabiania misiów i twórczych zajęć manualnych. Kolejnym punktem na mapie wycieczki będą warsztaty w Manufakturze Hokus Pokuss w Żarkach, gdzie dzieci będą obserwowały proces produkcji cukierków i lizaków. Jednak najważniejsze będzie to, co dzieci lubią najbardziej, czyli własnoręczne wykonanie lizaka na pamiątkę. Wśród propozycji jest także zwiedzanie z przewodnikiem Starego Młyna w Żarkach, interaktywne warsztaty z mieleniem zbóż, poznawanie dawnych rzemieślników i autentycznych historycznych maszyn poprzez zabawę i współczesne multimedia.

Atutami tej wycieczki są przede wszystkim warsztaty manualne, odkrywanie świata rzemieślników i dużo wspólnej zabawy. Dodatkowo lizak i maskotka miś (zimą bałwanek) do zabrania. Organizatorzy zadbali o dobieranie aktywności do wieku uczestników. Wycieczka trwa 4,5 godziny i jest dostępna przez cały rok. Mogą w niej uczestniczyć dzieci w wieku 3-9 lat, wielkość jednej grupy do 55 osób, zaś koszt to 65 zł od osoby. Więcej informacji i rezerwacje: 690 070 772, 609 989 464, 530 815 045.

Kolejną propozycją dla przedszkolaków i młodszych uczniów jest wycieczka edukacyjna „Przygoda Pod Skałką”. Dzieci będą zwiedzać Skansen Wsi Jurajskiej (chata XIX/XX w.), uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych „Skąd się bierze mleko?”, sprawdzą co słychać w zwierzyńcu i przejadą się kolejką „Jurajski Ekspress” wprost do Krainy Marzeń, gdzie czekać na nich będą dmuchane zamki, trampoliny i tyrolka oraz słodki poczęstunek (kruche ciastka, herbata dla dzieci, bufet kawowy dla opiekunów), a także wata cukrowa i sklepik z pamiątkami. Jednak największą furorę robi podczas tej wycieczki lekcja dojenia sztucznej krowy Marcysi. Wyprawa trwa 7 godzin, jest przeznaczona dla dzieci w wieku 3-12 lat i jest dostępna przez cały rok. Wielkość grupy do 300 osób, a jej koszt to od 49 zł za osobę. Rezerwacja: 669 002 565, info@agroskalka.pl.

Niezwykle emocjonująco zapowiada się wycieczka „W teren z komandosem”. Jest to trwająca 7 godzin fantastyczna przygoda dla uczniów w wieku 8-16 lat. Podczas wyprawy dzieci wezmą udział w zajęciach edukacyjnych z byłym żołnierzem. Uczestniczyć będą w zadaniach grupowych, zdobędą umiejętność czytania mapy oraz orientacji w terenie, poznają także niezwykle przydatne zasady bezpieczeństwa i pierwszej pomocy, zaś na koniec wezmą udział w strzelaniu ASG. Wycieczki z komandosem organizowane są sezonowo, grupa może liczyć od 10 do 25 osób, a koszt to 45 zł/os. Więcej informacji i rezerwacje: 531 646 431.

Bardzo ciekawym projektem jest wycieczka „Pakiet czterech atrakcji” obfitująca w różnorodne atrakcje i warsztaty, także kulinarne. Zaplanowano zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach, odkrywanie tajemnic: szewstwa, bednarstwa, kołodziejstwa, piekarstwa i młynarstwa, warsztaty wytwarzania mąki, poznanie oryginalnego parku maszyn młynarskich i narzędzi rzemieślniczych oraz zabawę z multimedialnymi prezentacjami i grami. Z kolei w Manufakturze Hokus Pokuss w Żarkach przygotowano warsztaty wytwarzania słodyczy, obserwowanie procesu produkcji cukierków i lizaków oraz własnoręczne wykonanie lizaka, który będzie do zabrania na pamiątkę.

Kulinarną przygodę zapewnią dzieciom interaktywne warsztaty kulinarne w Przystani Leśniów oraz praktyczne porady szefa kuchni. Wyjątkową atrakcją będzie własnoręczne przygotowanie przez uczniów pizzy z wybranych składników. Na koniec zaplanowano warsztaty zabawek w EtnoPracowni. Przygotowano zajęcia z naturalnymi materiałami – sianem, wikliną i drewnem, z których dzieci własnoręcznie wykonają i zabiorą do domu zabawki. Wycieczka organizowana jest całorocznie, trwa 5 godzin, a wielkość grupy to maksymalnie 55 osób. Przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 3 do 17 lat, koszt 81 zł od osoby. Szczegóły i rezerwacja: 690 070 772, 530 815 045.

Gmina Żarki przygotowała także ofertę dla nieco starszych uczniów. Całoroczna wycieczka „Świat zapachów, smaków, dziedzictwa” obfituje w zajęcia rękodzielnicze i kulinarne, a także poznawanie historii regionu. Ciekawie zapowiada się wizyta w Wehikule Czasu w Żarkach i wykonanie świec sojowych (do zabrania), a także poznanie tajników produkcji, konserwacji i palenia świec oraz zanurzenie się w świat zapachów i barwników. Kolejnym przystankiem na szlaku wycieczki będzie zwiedzanie z przewodnikiem Starego Młyna w Żarkach i poznawanie jego historii oraz zabytkowych maszyn i narzędzi.

Kulminacyjnym punktem będzie poznawanie dziedzictwa kulinarnego Jury podczas niepowtarzalnego posiłku – jurajskich pieczonek (dla każdego porcja z maślanką). Wycieczka przeznaczona dla uczniów w wieku 10-17 lat trwa 4  godziny, organizowana jest całorocznie dla grup maksymalnie do 55 osób, a jej koszt to  67 zł od osoby. Rezerwacja: 690 070 772, 603 770 627.

red., mat. UMiG Żarki

Czytaj także: Żarki. Przebudowa ulic Mokrej i Prostej zakończona

Cudze chwalicie, swego nie znacie. Odkrywanie jurajskiej Gminy Żarki - ciekawy pomysł na wycieczkę szkolną 31
https://www.kotly-patrzyk.pl/
https://www.kotly-patrzyk.pl/oferta/pompy-ciepla/