fbpx

,,Ojczyzna – kiedy myślę – wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam” – zaprzysiężenie szkół wojskowych na placu Biegańskiego

,,My uczniowie Szkół Wojskowych Zakładu Doskonalenia Szkół Wojskowych w Katowicach świadomi zadań młodzieży w naszej ojczyźnie Rzeczypospolitej Polskiej ślubujemy!” – 30 maja uczniowie LO im. Wisławy Szymborskiej w Częstochowie i LO w Olkuszu złożyli zaprzysiężenie.

Na Placu Władysława Biegańskiego przysięgę złożyło 140 uczniów klas pierwszych dwóch szkół: Liceum Ogólnokształcące im. Wisławy Szymborskiej w Częstochowie i Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu.

– Takie wydarzenia są szczególnie ważne dla dzieciaków. To jest już taka nasza tradycja od 12 lat, od momentu, kiedy powstała ta szkoła, jako pierwsza szkoła mundurowa w Częstochowie. Przez 2 lata epidemii nie mieliśmy możliwości przeprowadzić tego typu uroczystości i teraz nadrabiamy te lata.- podkreśla Marcin Sygiet, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Wisławy Szymborskiej w Częstochowie.

zaprzysiężenie
fot.: LN

– Uczycie się w klasach mundurowych wielu rzeczy. Uczycie się sprawności, musztry, dyscypliny, honoru, ojczyzny, historii. W dzisiejszym dniu spotykacie się po to, aby złożyć przed wszystkimi tutaj zgromadzonymi ślubowanie. Nie ślubujecie tylko dla siebie, ale też dla całej społeczności. Życzę wam, żebyście po ślubowaniu mieli zawsze w swoim sercu to, co dzisiaj będziecie przysięgać. – mówiła dziekan Wydziału dr hab. inż. Agata Dudek.

Wiceprezydent Miasta Częstochowy, Ryszard Stefaniak podkreślił aspekt historyczny oraz wagę owego wydarzenia:

– Marszałek Piłsudski z podestu tego pomnika zapewne z dumą na was patrzy wtedy, kiedy maszerujecie, wtedy, kiedy wypowiadacie z taką powagą słowa uczniowskiego ślubowania, ale przede wszystkim z dumą na was patrzy, bo widzi w was obrońców ojczyzny.

zaprzysiężenie
fot.: LN

Dodał także, że nauka w szkołach mundurowych i wojskowych to przygotowanie do ewentualnej obrony ojczyzny:

-Wybraliście szkołę Zakład Doskonalenia Zawodowego, czyli szkołę, która daje bardzo dobre przygotowanie do życia, daje możliwość budowania swojej kariery zawodowej, daje możliwość bycia w życiu samodzielnym i odpowiedzialnym. Będąc w klasach wojskowych, mundurowych jesteście jednocześnie dobrze przygotowani aby podjąć służbę w obronie ojczyzny. – i dodaje – Jak mawiał marszałek, był wyścig żelaza, był wyścig krwi, później nastąpił czas pracy pokojowej. My dzisiaj żyjemy w tym czasie pracy pokojowej, dlatego teraz ważne jest, by być dobrym uczniem i dzieckiem, odpowiedzialnym obywatelem, sumiennie wykonującym obowiązki względem swojego państwa. Dobrze jest również być przygotowanym, aby gdy ojczyzna zawoła, stanąć w ordynku i jeżeli potrzeba złożyć ofiarę ojczyźnie.

Dla uczniów dzień ślubowania był poprzedzony szeregiem przygotowań, które rozpoczęły się jakiś czas wcześniej. Więcej na ten temat mówi 17-letnia Paulina z częstochowskiego ZDZ-u, która opowiedziała także, co chciałaby robić po ukończeniu szkoły:

-Przygotowywaliśmy się od początku roku, bo nie znaliśmy dokładnej daty zaprzysiężenia. Musieliśmy ćwiczyć musztrę, czy uczyć się równo chodzić. Po ukończeniu szkoły chciałabym pracować w policji, dokładniej w dziale kryminalistyki.

Po uroczystym ślubowaniu uczniowie zaprezentowali się ze strony artystycznej. Były recytacje wierszy, śpiewy czy wojskowy flash mob. Całość zakończyła się pamiątkowym zdjęciem i zaproszeniem przybyłych gości na tradycyjną grochówkę.

O poniedziałkowym zaprzysiężeniu pisaliśmy także tutaj.

LN