W piątek, 24 marca w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Krystyny Małgorzaty Dołowskiej. Ekspozycję zatytułowano „Powroty”.
Artysta fotograf Krystyna Małgorzata Dołowska jest absolwentką Wyższego Studium Fotografii w Warszawie i PWSFTiT im. Schillera w Łodzi (specjalizacja fotografia). Jest Prezesem Zarządu i Prezydentem Kapituły Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców w Warszawie, a także członkiem założycielem Fundacji ,,Fotografia dla Przyszłości”.
Jest wykładowcą Uniwersytetu Trzeciego Wieku Politechniki Warszawskiej. W latach 2000-2011 była dyrektorem Wyższego Studium Fotografii, w latach 2008-2011 kierownikiem Studium Instruktorów Fotografii i Technik Audiowizualnych. W latach 1996- 2019 organizowała cykliczne plenery oraz warsztaty fotograficzne dla młodzieży i dorosłych. Od 1992 r. jest jurorem krajowych i międzynarodowych konkursów fotograficznych. Od 1998 r. prowadzi grupy twórcze, obecnie AFA9.
Autorka ma swoim dorobku kilkadziesiąt wystaw indywidualnych, udziały w wystawach zbiorowych, prelekcje i spotkania autorskie. Brała udział w akcjach fotograficznych m.in.: „Jeden dzień Warszawy”, „Jeden dzień z życia Warszawy” „Woda w fotografii”. Była również organizatorką licznych akcji i wystaw.
Krystyna Małgorzata Dołowska została uhonorowana wieloma medalami, odznakami i dyplomami za działalność na rzecz fotografii polskiej m.in. Zasłużony działacz kultury, Złoty medal Zasłużony dla fotografii polskiej, Brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
W Regionalnym Ośrodku Kultury Częstochowie zaprezentuje wystawę „Powroty” z cyklu „Archeologia czasu(3)”. -Autorka zabiera widza w nieznaną podroż w przeszłość. Poszukuje i analizuje efekt przemijania. Pokazuje nam miejsca i przedmioty zapomniane, posiadające jednak w swej strukturze wartości, dające twórcy nie tylko natchnienie, ale lepsze poznanie materii. Upływ czasu jest w życiu szalenie ważny, ale trzeba umieć się z nim oswoić. Przeszłość stanowi ogromny bagaż wiedzy i doświadczeń, z których powinniśmy umieć korzystać, dla dobra teraźniejszości i przyszłości. Nie mamy na czas wpływu, więc wykorzystajmy jego upływ jak najlepiej. Czas można symbolicznie zatrzymać w miejscu. Autorka dokonuje wyboru, szuka ciekawych konstrukcji, fragmentów, nastroju, światocienia. Jej sposób patrzenia i odczuwania świata jest przemyślany i bardzo osobisty. Zmusza do refleksji – napisano w zapowiedzi wystawy.
Wernisaż odbędzie się 24 marca o godz. 18. Wystawa będzie dostępna do 12 kwietnia. Szczegóły: rok.czestochowa.pl.
mat. ROK