fbpx

Wystawa „1000-lecia” w Ratuszu

W częstochowskim Ratuszu przygotowano ekspozycję poświęconą dziejom dzielnicy Częstochowy – „1000-lecie”. Ze względu na ciągle panujący reżim sanitarny, na chwilę obecną wystawa nie jest dostępna dla zwiedzających, ale gdy tylko regulacje związane z pandemią na to pozwolą, będzie można ją oglądać ,,na żywo” w Muzeum Częstochowskim.

Wystawa „1000-lecia” w Ratuszu 2
Fot: Jacek Śliwczyński

To już kolejna tego typu wystawa organizowana w Ratuszu, która jest poświęcona historii częstochowskich dzielnic. W 2019 roku Muzeum zapraszało bowiem na ekspozycję poświęconą Rakowowi.

Obecna wystawa „1000-lecie. Z dziejów częstochowskiej dzielnicy” jest współorganizowana z Archiwum Państwowym w Częstochowie, a jej przygotowanie trwało pół roku. Zgromadzone materiały zebrano z rozmaitych  źródeł – większość z Działu Historii Muzeum Częstochowskiego czy Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy (również działającego w strukturach Muzeum). Plany czy maszynopisy pozyskano z Archiwum Państwowego – współautora wystawy. Skorzystano także z zasobów Biblioteki Publicznej im. dr. W. Biegańskiego, Antykwarni „Niezależna” Zbigniewa Biernackiego, archiwum Spółdzielni Mieszkaniowej „Nasza Praca” oraz zbiorów prywatnych.

Kuratorem obecnej wystawy jest znawca Częstochowy, dr Juliusz Sętowski. Można na niej prześledzić zmiany w zabudowie na obszarze Tysiąclecia, do 1960 roku noszącego nazwę Zawady. Zgromadzone archiwalia, fotografie, plany, dokumenty z początków XIX do lat 80. XX w. ukazują dawne życie w tej dzielnicy i takie ciekawostki dla młodszego pokolenia jak chodźmy koszary wojskowe  czy gospodarstwa ogrodnicze rodzin Zawadów, Hoffmanów, Jastrzębskich i Szczecińskich, które tutaj funkcjonowały.

Na ekspozycji można prześledzić zmiany w zabudowie, chodźmy powstające tam drogi, wznoszony w szczerym polu szpital im. Orłowskiego czy miejsca o wartości zabytkowej – jak willa Hoffmanna. 

Wystawa „1000-lecia” w Ratuszu 3
Fot: Jacek Śliwczyński

Poza dokumentami archiwalnymi są też fotografie z okresu PRL-u  m.in. w postaci ,,Kroniki Miasta Częstochowy”, Kroniki budowy Promenady XXX-lecia” – czy pamiątki, np. w postaci cegiełki na budowę kościoła św. Wojciecha Biskupa Męczennika, którego budowa wiązała się ze sprzeciwem ówczesnych władz.

Na fotografiach można odnaleźć charakterystyczne dla Tysiąclecia budowle, takie jak np. cztery wieżowce wybudowane wzdłuż dzisiejszej al. Armii Krajowej, dawną restaurację i kawiarnię ,,Adria”, biurowiec „Komobex” czy wielki blok mieszkalny „mrówkowiec” i klub „Politechnik”.

To wszystko, po złagodzeniu lub zdjęciu obostrzeń przez Rząd, czeka na zwiedzających od 31.12.2020 roku do 30.05.2021 roku w Częstochowskim Muzeum w Ratuszu.

Wystawa „1000-lecia” w Ratuszu 4
Fot: Muzeum Częstochowskie

Przy okazji wystawy powstało także ,,Vademecum Tysiąclecia”, czyli publikacja zawierająca kilkadziesiąt najciekawszych zdjęć z opisami.

[post_gallery]

Fot: Jacek Śliwczyński