Wycieczka Kraków-Wieliczka dofinansowana z programu MEiN „Poznaj Polskę”

0
126
fot. Starostwo Powiatowe w Radomsku

Grupa 31 uczniów z klas technicznych Zespołu Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska uczestniczyła w dwudniowej wycieczce do Krakowa i Wieliczki.

Wycieczka odbyła się w dniach 18-19 listopada, w ramach programu MEiN „Poznaj Polskę”.

Wycieczka Kraków-Wieliczka dofinansowana z programu MEiN „Poznaj Polskę” 1
mat. Starostwo Powiatowe w Radomsku

Program wycieczki obejmował miejsca, które związane były z historią naszego kraju. Uczniowie zwiedzili Kopiec Kościuszki, gdzie mieli okazję odbyć lekcję muzealną „Kościuszko-Bohater wciąż potrzebny”. Odwiedzili wystawę figur woskowych z postaciami najwybitniejszych Polaków takich jak: J. Piłsudskiego, I. Paderewskiego, J. Matejki, A. Mickiewicza oraz F. Chopina.

Na Wawelskim Wzgórzu uczniowie zwiedzili Zamek Królewski – wystawę archeologiczną „Wawel Zaginiony” oraz wzięli udział w lekcji muzealnej pt. „Przedromanizm i Romanizm na Wawelu”. W następnej kolejności udali się na Rynek Starego Miasta i tam zwiedzili renesansowe Sukiennice oraz Kościół Mariacki, gdzie z bliska podziwiali Ołtarz Wita Stwosza. Natomiast w Muzeum Narodowym w Sukiennicach mieli okazję zobaczyć obrazy Jana Matejki a między innymi: „Hołd Pruski” oraz „Kościuszko pod Racławicami”, ale także innych wybitnych malarzy takich jak: A. Grottgera, J. Malczewskiego, J. Chełmońskiego oraz H. Siemiradzkiego.

Wycieczka Kraków-Wieliczka dofinansowana z programu MEiN „Poznaj Polskę” 2
mat. Starostwo Powiatowe w Radomsku

W drugi dzień wycieczki uczniowie byli na spacerze Traktem Królewskim czyli historyczną drogą, którą do miasta wjeżdżali królowie na koronacje, czy orszaki pogrzebowe królów oraz zasłużonych osób, które teraz spoczywają w Katedrze na Wawelu. Uczniowie mieli okazję zobaczyć również Collegium Maius czyli najstarszy budynek Akademii Krakowskiej i pokłonili się Patronowi szkoły czyli Mikołajowi Kopernikowi. Później wyruszyli do Wieliczki, gdzie zwiedzili kopalnię soli wpisaną w 1978 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, byli pod niezwykłym wrażeniem niepowtarzalnej Kaplicy Św. Kingi, przeszli Trasę Muzeum Żup Krakowskich oraz obejrzeli wystawę minerałów.

Urozmaicony program wycieczki a także wiadomości, które zostały im przekazane przez przewodników zapewniły uczniom niesamowitą dawkę wiedzy, umożliwiając poznanie zabytków oraz historii Krakowa, legend związanych z miastem i skarbu narodowego jakim jest zabytkowa Kopalnia soli w Wieliczce.

Koordynatorem Programu „Poznaj Polskę” oraz organizatorem wycieczki była Joanna Szymańska – nauczycielka języka polskiego w ZSDiOS. Całkowity koszt zadania to 12.470 złotych, w tym dotacja z MEiN w wysokości 9.976 złotych.

K KIK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here