25 listopada – Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet

0
434
fot. pixabay

Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet, który przypada właśnie dziś 25 listopada, upamiętnia opozycjonistki z Dominikany, które zostały zamordowane w 1960 roku.

Dzień ten został ustanowiony w 1999 roku. Według danych policji w zeszłym roku prawie 75% osób, które były ofiarami przemocy w Polsce, to właśnie kobiety.

Formy a także sposoby dopuszczania się czynów karalnych, w których ofiarą jest kobieta, mogą być naprawdę różne. Dokonywane są one przede wszystkim przez mężczyzn, choć przestępczość kobiet wobec kobiet, również jest odnotowywana w policyjnych statystykach. Przemoc zazwyczaj przybiera postać fizyczną, w tym także o charakterze seksualnym i psychiczną. 

Zazwyczaj przemoc wobec Kobiet odbywa się w zaciszu czterech ścian, sprawca pozostaje nieuchwytny gdyż ofiary – kobiety często boją się zgłosić ten fakt na policję.

25 listopada - Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet 1
fot. pixabay

Okres pandemii Covid-19 niestety nie zmniejszył skali tego zjawiska. Przywołując tutaj raport UN Women, który został sporządzony na podstawie danych z 13 krajów, wynika, iż 2 na 3 kobiety zetknęły się osobiście lub znają kobietę, która doznała kiedykolwiek jakiejś formy przemocy. Jednocześnie tylko 1 na 10 kobiet powiedziała, że zgłosiłaby fakt przemocy organom ścigania.

Powody takiej postawy mogą być różne ale mogą być to np. uzależnienie finansowe od  sprawcy oraz związane z tym obawy o samodzielne poradzenie sobie w życiu. Walka z tym zjawiskiem powinna nieustannie być przedmiotem zainteresowania wymiaru sprawiedliwości ale także i polityków, którzy mają realny oraz bezpośredni wpływ na kształtowanie się polityki karnej.

Data 25 listopada, na którego przypada Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet upamiętnia opozycjonistki z Dominikany, siostry Mirabal, które zostały zamordowane na polecenie dyktatora Rafaela Trujillo właśnie 25 listopada 1960 roku. Dzień ten został ustanowiony w 1999 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ , a inicjatywę tą poparła również Unia Europejska.

K KIK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here