Wycieczka do Brennej

0
877
fot. pixabay

Burmistrz Blachowni oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji zapraszają na wycieczkę do Brennej.

Burmistrz Blachowni wraz z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Blachowni zapraszają 2 października, na wyjazd w Beskidy, w ramach którego będzie można podczas całodziennej wędrówki dotrzeć do interesujących zakątków okolic Brennej. Tradycją, którą niestety przerwała panująca sytuacja pandemiczna, stała się w ostatnich latach wycieczka na spacer po górskich szlakach, która cieszyła się dużym zainteresowaniem przez uczestników.

Kontynuacja tego projektu narzuca poszukiwanie następnych, atrakcyjnych miejsc oraz zaproponowania ciekawych tras, które będą dostępne dla każdego turysty. W ramach tych przedsięwzięć OSiR zapewnia przejazd, w kwocie 20 zł od osoby, resztę pokrywają z własnego budżetu. Posiłek organizują uczestnicy wyjazdu w własnym zakresie. Każdy uczestnik decyduje samodzielnie o wyborze trasy spaceru, planując mniej więcej czas jego trwania tak, by zdążyć na umówioną godzinę i wyznaczone miejsce powrotu, gdzie oczekiwać będzie autobus.

Organizator nie oferuje usług licencjonowanego przewodnika, lecz jedynie służy radą oraz podpowiedzią w zakresie wyboru któregoś z wariantów spaceru, które opisane zostaną poniżej.

Zaproszenie skierowane jest do mieszkańców gminy Blachownia, jeśli by zostały jeszcze jakieś wolne miejsca, wówczas również do osób spoza gminy. Zgłoszenia należy kierować bezpośrednio do recepcji OSiR w Blachowni osobiście bądź telefonicznie pod numerem telefonu 34 327 04 15, do 28 września. Po uzyskaniu potwierdzenia przyjęcia rezerwacji, należy do 28 września wnieść opłatę w wysokości 20 zł za miejsce w autobusie, dokonując wpłaty gotówką bądź na rachunek bankowy Ośrodka Sportu i Rekreacji Sp. z o.o. znajdującego się przy ul. Sportowej 1, w Blachowni, PKO Bank Polski, numer rachunku: 58 1020 1664 0000 3302 0188 8437, tytuł wpłaty : wycieczka – imię i nazwisko dla każdego rezerwowanego miejsca. W przypadku dokonania wpłaty, a rezygnacji z wyjazdu powyższa wpłata nie podlega zwrotowi.

Liczba miejsc jest ograniczona pojemnością autobusu. Jeśli pozostaną wolne miejsca, od 29 września będą mogły zapisywać się osoby spoza Blachowni. Odjazd autobusu nastąpi z parkingu OsiR przy ul. Sportowej 1 o godzinie 5.30. Godzina wyjazdu z miejsca postoju na parkingu w sąsiedztwie Urzędu Gminy Brenna, zostanie ustalona w trakcie dojazdu. Przez cały dzień autobus będzie oczekiwał tam na powrót wszystkich uczestników wyjazdu. Do dyspozycji zostało przygotowane 9 godzin, które związane jest z harmonogramem czasu pracy kierowcy.

Należy pamiętać, by zabrać ze sobą odzież oraz obuwie odpowiednie na zmienne warunki pogodowe oraz terenowe, mapy turystyczne bądź inne narzędzia, które pomogą odnaleźć się w terenie, sprawny naładowany telefon komórkowy, a także jedzenie oraz napoje. Zaproponowane poniżej trasy przebiegają przy schroniskach czy też lokalach gastronomicznych, więc będzie można liczyć na skorzystanie z tych usług. Można odwiedzić przed wyjazdem stronę internetową TUTAJ, która oferuje informacje o aktualnych warunkach do uprawiania turystyki pieszej.

Przechodząc do konkretów, można zajrzeć na mapę Beskidu Śląskiego TUTAJ. Autobus dojedzie na parking w centrum wsi i pozostanie tam aż do powrotu. Jak widać z tego miejsca można wyznaczyć kilka interesujących pętli do wędrówek na cały dzień, które dadzą satysfakcję z górskiego spaceru oraz obserwacji ciekawych beskidzkich pejzaży. Można podjąć decyzję samodzielnie, bądź skorzystać z propozycji linkowanych poniżej. Odnośniki prowadzą pod adres internetowy TUTAJ, gdzie po otwarciu oraz wybraniu warstwy mapy o nazwie „Outdoor” (lewy górny róg ekranu), pojawia się barwne oznaczenia szlaków turystycznych (pieszych, rowerowych oraz spacerowych) z nałożonym przerywaną niebieską linią śladem sugerowanej trasy. W opisie znajdzie się charakterystyka wraz z profilem wysokościowym, a także możliwość pobrania pliku ze śladem w uniwersalnym formacie „gpx” dla urządzeń oraz programów do nawigacji satelitarnej (zielona strzałka „Export”).

Wycieczka do Brennej 1
fot. UG Blachownia

Trasy:

Przez Horzelicę Stary Groń (wieża widokowa), Grabową (prywatne schronisko Grabowa Chata) – 12,7 km TUTAJ

Przez Błatnią (schronisko PTTK), Czupel, ścieżkę spacerową nad Brennicą – 13,6 km TUTAJ

Przez Błatnią (schronisko PTTK), Przełęcz Karkoszczonkę (prywatne schronisko Chata Wuja Toma), Bukową – 15,7 km TUTAJ

Przez Błatnią (schronisko PTTK), Przełęcz Karkoszczonkę (prywatne schronisko Chata Wuja Toma), Kotarz – 21,5 km TUTAJ.

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Blachowni przygotuje jedynie logistyczne zabezpieczenie wycieczki, które związane będzie z zapewnieniem transportu oraz przekazaniem niezbędnych informacji. Nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego bądź pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy. Z formalnego punktu widzenia każdy z uczestników wycieczki wyjeżdża indywidualnie, finansując częściowo koszty przejazdu. Za bezpieczeństwo oraz konsekwencje, które związane są ze zdarzeniami losowymi, każdy z uczestników ponosi pełną odpowiedzialność.

Kwestia ubezpieczenia, posiadania polisy cyz zkresu jej działania, pozostają już w kompetencji osobistych wyborów oraz podejmowanych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie świadczonej usługi. Zaproponowane powyżej trasy spaceru stanowią jedynie sugestie, co do sposobu aktywnego spędzenia dnia. Zamieszczony w zaproszeniu opis oferuje informacje o odwiedzanej okolicy i praktyczne wskazówki, które ułatwią poruszanie się w terenie. Osoby, które mają przygotowanie oraz doświadczenie w górskich wędrówkach, mogą wybrać własny drogę przejścia, tak by zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu autobusu. Zgłoszenie chęci uczestnictwa w wycieczce jest równoznaczne ze znajomością treści tego wpisu, a także wyrażeniem zgody na przedstawione warunki.

K KIK