To kolejny już koncert online, na który zaprasza Filharmonia Częstochowska. Wydarzenie jest szczególne, będzie to bowiem współczesne prawykonanie Mszy C-dur Franciszka Lessela.
Zanim Filharmonia Częstochowska będzie mogła zaprosić melomanów do swojej sali koncertowej, szykuje kolejne wydarzenie online. Transmisję zaplanowano na piątek, 14 maja na godz. 19. Będzie można w nim uczestniczyć za pośrednictwem kanału YouTube instytucji.
Koncert będzie szczególny. Zabrzmi współczesne prawykonanie Mszy C-dur autorstwa Franciszka Lessela. Życiorys muzyczny i losy polskiego kompozytora spowija mgiełka tajemnicy. Nie wszystkie informacje na jego temat (których i tak jest bardzo niewiele) można uznać za w pełni wiarygodne.
-Urodził się najprawdopodobniej w 1780 r. w Warszawie, dzieciństwo spędził w Puławach, gdzie jego ojciec Wincenty był kapelmistrzem. Przez prawie dziesięć lat studiował w Wiedniu (od 1799) u samego Josepha Haydna, w tym czasie też komponował i koncertował jako pianista, zdobywając uznanie krytyków. W 1809 roku Franciszek powrócił na stałe do Polski. Od 1810 roku przebywał w Warszawie, gdzie został jednym z dyrektorów i dyrygentów Towarzystwa Amatorskiego Muzycznego, prowadził działalność artystyczną, kompozytorską i pedagogiczną. Pomimo pozytywnych recenzji w prasie warszawskiej, w roku 1812 zaniechał profesjonalnego uprawiania muzyki na rzecz zarządzaniem majątkiem pod Kaliszem, muzykę zaś zaczął traktować po amatorsku. Przypisuje mu się autorstwo 70 kompozycji, z których zachowało się około 2/3. Rękopisy czterech utworów Franciszka Lessla znajdują się w Klasztorze OO. Paulinów na Jasnej Górze. Tworzył symfonie, utwory kameralne i chóralne, a także pierwszy polski koncert fortepianowy. Napisał siedem mszy. Zachowały się z nich tylko dwa rękopisy: Msza B-dur (rok powstania 1813, wykonana 1835) oraz C-dur (1800), której pierwsze wykonanie będzie miało miejsce właśnie podczas naszego koncertu – oto jak przedstawia twórcę Filharmonia Częstochowska.
Podczas piątkowego koncertu wystąpią Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej oraz Chór Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum”. Za pulpitem dyrygenckim stanie Magdalena Pawlisz, zaś za przygotowanie chóru odpowiada Janusz Siadlak.
Pierwsza z wymienionych to dyrygentka, finalistka I Konkursu Dyrygenckiego Atlantic Coast w Portugalii oraz półfinalistka Konkursu Operowego w Orvieto. Współpracowała z wieloma zespołami orkiestrowymi w Polsce i za granicą. Tytuł magistra dyrygentury uzyskała na Uniwersytecie Artystycznym w Berlinie. Obecnie realizuje studia podyplomowe Executive Master in Art Administration na Uniwersytecie w Zurychu oraz doktorat z Mszy Franciszka Lessla w Akademii Muzycznej w Krakowie.
-Magdalena Pawlisz w trakcie przeglądania katalogów muzycznych dotarła na informacje o nieopracowanym rękopisie mszy Lessla znajdującym się w klasztorze minorytów w Wiedniu. W 2019 roku udało jej się sfotografować (na 600 zdjęciach) ów rękopis – było to 27 głosów, z których przez następny rok opracowywała krytyczną partyturę, tak aby można było zaprezentować pierwsze wykonanie Mszy C-dur Franciszka Lessla – wyjaśnia Agnieszka Małasiewicz z impresariatu filharmonii.
Szczegóły: www.filharmonia.com.pl
ZS