fbpx
WYSTAWA NIERUCHOMOŚCI W M1
Strona głównaBezpieczeństwoLwów ze wsparciem od Częstochowy

Lwów ze wsparciem od Częstochowy

Kolejny transport, wiozący pomoc rzeczową z Częstochowy do ogarniętej wojną Ukrainy, zorganizowano między 26 i 28 stycznia. Złoczów, Rudki – do tych ukraińskich miejscowości w obwodzie lwowskim trafiło wsparcie.

Pomoc materialną zgromadzoną w szkołach bądź podarowaną przez lokalne firmy przekazała delegacja miejskiego samorządu – zastępca prezydenta Ryszard Stefaniak, naczelnik Wydziału Edukacji Rafał Piotrowski oraz dyrektor liceum ,,Dąbrowskiego” Tadeusz Kałużny.

Do Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rudkach przekazano pomoc zebraną przez społeczność Szkoły Podstawowej nr 34 im. Aleksandra Fredry. Nieprzypadkowo właśnie tam – to w krypcie tego kościoła pochowano patrona tej częstochowskiej szkoły, poetę i komediopisarza, po jego śmierci w 1876 roku.

Autor ,,Zemsty” był związany z tamtym regionem, a konkretnie – z samym Lwowem. Przeniósł się tam jako chłopiec po tragicznym pożarze rodzinnego dworu w Beńkowej Wiszni – pożarze, w którym straciła życie matka przyszłego poety…

Kolejną miejscowością obwodu lwowskiego, do którego dotarła pomoc z Częstochowy, był Złoczów. Wśród darów znalazły się m.in. generatory prądu przekazane przez firmy Pekabex i Stoelzle.

Przedstawiciele Częstochowy mieli okazję poznać bieżące, wynikające bezpośrednio z rosyjskiej agresji problemy społeczności Złoczowa – w tym trudności związane z organizacją zajęć szkolnych w czasie wojny. 

Aby nauka mogła odbywać się tam w sposób stacjonarny, trzeba przygotować odpowiednio wyposażone schrony, w których dzieci będą mogły kontynuować lekcje w razie alarmu przeciwlotniczego. Częstochowianie odwiedzili jedną z takich szkół, przekazując jej pomoc od Zespołu Szkół Samochodowych. 

LN/UM Częstochowy

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -