fbpx

Wręczono Statuetki Starosty Częstochowskiego. Kto znalazł się w gronie 15 laureatów?

W sobotę, 18 lutego poznaliśmy 15 laureatów Statuetek Starosty Częstochowskiego „Za zasługi dla powiatu”. Uroczysta gala odbyła się w Filharmonii Częstochowskiej. 

Gala wręczenia Statuetek Starosty Częstochowskiego „Za zasługi dla powiatu” odbyła się 18 lutego w Filharmonii Częstochowskiej.

Wśród kilkaset osób, które zasiadły na widowni, znaleźli się m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz województwa śląskiego, miasta Częstochowy, powiatu częstochowskiego i powiatów ościennych, włodarze gmin, szefowie urzędów i instytucji oraz służb mundurowych, kombatanci i laureaci „Statuetek” z lat ubiegłych oraz tegoroczni nominowani z rodzinami i przyjaciółmi. W XXII gali wzięli również udział goście z Rejonu Kołomyjskiego (Ukraina), którzy 17 lutego podpisali porozumienie o współpracy z Powiatem Częstochowskim.

Wręczono Statuetki Starosty Częstochowskiego. Kto znalazł się w gronie 15 laureatów? 2
Wręczenie Statuetek Starosty Częstochowskiego „Za zasługi dla powiatu” (fot. Powiat Częstochowski/Facebook)

– To dla nas ważna chwila, bardzo się cieszę, że jesteśmy oficjalnymi partnerami. Najpierw covid, a później wojna spowodowała, że nie mogliśmy dopiąć kwestii formalnych – wyjaśnił Starosta Częstochowski Krzysztof Smela. – Cały czas wysyłamy pomoc na Ukrainę. Obecnie zebraliśmy ok. 300 tys. zł na zakup wyposażenia. Wszystko dzieje się z zaangażowaniem środków powiatowych, gminnych, a także zaprzyjaźnionego powiatu bodeńskiego – dodał.

Do tegorocznej edycji zgłoszono 43 wnioski obowiązujące w pięciu kategoriach. Najwięcej zgłoszeń (po 10) przypadło na dziedziny „Edukacja i kultura” oraz „Sport i turystyka”.

Wręczono Statuetki Starosty Częstochowskiego. Kto znalazł się w gronie 15 laureatów? 3
Wręczenie Statuetek Starosty Częstochowskiego „Za zasługi dla powiatu” (fot. Powiat Częstochowski/Facebook)

– W tych trudnych czasach nie popadamy w marazm, tylko szukamy pozytywnych rzeczy w naszym otoczeniu. Cieszy mnie fakt, że dostaliśmy tak dużo zgłoszeń do tegorocznej nagrody. Praca Kapituły nie była łatwa, dlatego też postanowiłem wyróżnić więcej osób – zaznaczył starosta Smela.

Tegorocznej uroczystości towarzyszyło hasło „Najlepsi z Najlepszych”. Zgodnie z przesłaniem na scenie zaprezentowali się artyści mieszkający w naszym regionie. Przybyli goście mogli podziwiać występ Kingi Kipigroch z gminy Kłomnice i duetu, którzy tworzą Maria Pietrzak i Jakub Wójcik pochodzący z gminy Poczesna.

Wręczono Statuetki Starosty Częstochowskiego. Kto znalazł się w gronie 15 laureatów? 4
Wręczenie Statuetek Starosty Częstochowskiego „Za zasługi dla powiatu” (fot. Powiat Częstochowski/Facebook)

Po pokazie multimedialnym prezentującym osiągnięcia tegorocznych kandydatów do statuetek starosta Krzysztof Smela wraz z wicestarostą Janem Miarzyńskim oraz Członkami Zarządu: Adamem Morzykiem i Gwidonem Jelonkiem wręczyli wszystkim nominowanym dyplomy i kwiaty. Potem przyszła pora na oczekiwany werdykt dotyczący tego, w czyje ręce trafią w tym roku statuetki. Oficjalne wyniki ogłosili starosta i przewodniczącego Rady Powiatu – Andrzej Kubat.

W programie artystycznym zaprezentowali się: Anna Bystroń-Jajkiewicz, Małgorzata Szarek, Rafał Szatan oraz Marcin Staszek z towarzyszeniem zespołu „Kosma Band”.

Więcej informacji na: www.czestochowa.powiat.pl.

Oto laureaci Statuetek Starosty Częstochowskiego „Za zasługi dla powiatu”:

We wspomnianej już kategorii „Kultura i Edukacja” wręczono trzy statuetki, a uhonorowano nimi: Iwonę Skorupę, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Poczesnej; Zespół Folklorystyczny „Janowianie” z Janowa oraz Mateusza Pospieszalskiego – muzyka i kompozytora, mieszkającego w Olsztynie.

Z kolei w kategorii „Sport i turystyka” laureatami zostali: Mateusz Świdnicki z gminy Janów – w sezonie 2022 zawodnik klubu żużlowego „Włókniarz Częstochowa” S.A.; Stanisław Skiba z Koniecpola – członek Kadry Narodowej Age Group Polskiego Związku Triathlonu oraz Wiesław Matyga, Wiceprezes Powiatowego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe w Częstochowie.

Statuetkę w kategorii „Samorządność i Polityka społeczna” odebrali: Tomasz Kucharski – burmistrz Miasta i Gminy Olsztyn oraz Tomasz Gęsiarz – wójt Gminy Mstów.

W kategorii „Przedsiębiorczość” uhonorowani zostali: Przedsiębiorstwo Farb Przemysłowych „PROCHEM” Sp. z o.o. w Kłomnicach  i Dwór Prastara w Cielętnikach (gmina Dąbrowa Zielona).

W ostatniej kategorii „Inne szczególne osiągnięcia i wydarzenia” statuetkami nagrodzono: Stowarzyszenie Rybacka Lokalna Grupa Działania „Jurajska Ryba” w Przyrowie; Ochotniczą Straż Pożarną w Konopiskach; Koncert Patriotyczny „Droga ku wolności” zorganizowany w Mykanowie; LGD „Bractwo Kuźnic” w Poczesnej oraz wydarzenie cykliczne „Święto Pszczoły” odbywające się w Kłomnicach.

red., mat. Starostwa Powiatowego w Częstochowie