fbpx
Strona głównaKultura i rozrywkaWracają miejskie „plenerówki”! Szykujcie się na Frytkę OFF, Dni Częstochowy z T.Love...

Wracają miejskie „plenerówki”! Szykujcie się na Frytkę OFF, Dni Częstochowy z T.Love i Sylwestra

Na tę wiadomość częstochowianie czekają od dawna. W tym roku na kulturalną mapę miasta wracają imprezy w plenerze. Na Festiwalu Frytka OFF pobawimy się w Parku Lisiniec, Dni Częstochowy odbędą się na Północy, a sylwestrowa zabawa – na pl. Biegańskiego.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że w 2020 i 2021 r. miasto musiało odwołać organizację Festiwalu Frytka OFF oraz plenerowej imprezy sylwestrowej. Dni Częstochowy miały zaś inną niż dotychczas oprawę. W ubiegłym roku, zamiast skumulować wydarzenia w jedną, huczną imprezę, postawiono na bardziej kameralne koncerty organizowane cyklinie na Starym Rynku.

Pora na zmianę! – Ponieważ sytuacja pandemiczna w kraju – jak i na całym świecie – nie jest jeszcze opanowana, to niestety kultura, podobnie jak inne aspekty naszego życia, cały czas funkcjonować musi w pewnych ograniczeniach. Jednak akcja powszechnych szczepień pozwala mieć nadzieję, że już niedługo uda się wyjść z tego epidemiologicznego kryzysu i wszyscy będziemy mogli odetchnąć pełną piersią oraz bez ograniczeń korzystać z kulturalnych masowych rozrywek. Mamy nadzieję, że zaplanowane na ten rok trzy miejskie imprezy plenerowe będą pierwszymi zwiastunami tej zmiany na lepsze i w kolejnych latach uda nam się już wrócić do normalności – poinformował miejski Wydział Kultury, Promocji i Sportu.

Wracają miejskie „plenerówki”! Szykujcie się na Frytkę OFF, Dni Częstochowy z T.Love i Sylwestra 1
fot. UM Częstochowy

Pierwszą z „plenerówek” zaplanowano na 25 czerwca. Pod tą datą kryje się Festiwal Frytka OFF (wcześniej znany jako Festiwal Kultury Alternatywnej „Frytka OFF”, potem – Frytka OFF-Jazd). Początkowo impreza promowała ulicę Piłsudskiego zwaną w mieście „Aleją Frytkową”, a w 2017 r. przeniosła się do Parku Lisiniec. Tam w ramach poprzednich edycji wystąpili m.in. Kult, Pidżama Porno, Lao Che, Nosowska, Dezerter, Lech Janerka, Krzysztof Zalewski i Organek. Festiwal stał się już ogólnopolską marką, tegoroczna odsłona będzie dziesiątą, a więc jubileuszową. Niebawem miasto ogłosi pierwsze gwiazdy, a publiczność już dziś może liczyć na sceniczne zderzenie muzycznych gatunków.

„Frytką” sezon letni zostanie otwarty, a jego zwieńczeniem będą Dni Częstochowy. Tradycyjne święto miasta odbędzie się na placu za pętlą tramwajową na Północy. A jak koncerty, to i muzyczna czołówka. „Dni” wieńczyły już bowiem występy choćby Lady Pank, Bajmu, Kory czy Urszuli.

Wracają miejskie „plenerówki”! Szykujcie się na Frytkę OFF, Dni Częstochowy z T.Love i Sylwestra 2
fot. UM Częstochowy

Tym razem gwiazdą wieczoru będzie zespół T.Love. Przypomnijmy, że na Północy grupa ta wystąpiła także w 2016 r. (podczas 26. święta koncertowali także m.in. Formacja Nieżywych Schabuff i Shamboo). Pod koniec kolejnego roku formacja, której przewodzi częstochowianin Zygmunt „Muniek” Staszczyk, zawiesiła działalność. Rok 2022 to nie tylko czas powrotu na scenę, ale i jubileuszu, T.Love odchodzi bowiem 40. urodziny. To nie koniec szczególnych zdarzeń, bo już w kwietniu światło dzienne ujrzy nowy, studyjny album zespołu „Hau, Hau”. Promują go single „Pochodnia” i „Ponura żniwiarka”, które z pewnością zabrzmią w Częstochowie.

Listę imprez zamyka ta sylwestrowa. 31 grudnia pożegnamy plenerowo stary rok i powitamy ten 2023. Zabawa odbędzie się – zgodnie z tradycją – na pl. Biegańskiego. Miasto zapowiada, że częstochowianie mogą liczyć „na sporą dawkę tanecznych przebojów, doskonałą atmosferę i przede wszystkim szampańską zabawę”.

Zuzanna Suliga

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -