fbpx

Kłobuck. Obchody 120. rocznicy urodzin poety Władysława Sebyły

Z okazji 120. rocznicy urodzin Władysława Sebyły, przy obelisku w Kłobucku, odbyło się odczytanie apelu pamięci ofiar Zbrodni Katyńskiej.

W uroczystości wzięli udział: samorządowcy, przedstawiciele lokalnych organizacji oraz poczty sztandarowe lokalnych szkół.

Władysław Sebyła urodził się 6 lutego 1902 roku w Kłobucku. Już jako ośmiolatek zdradzał szereg talentów. Pisał wiersze, malował, a nawet komponował. Ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował jako urzędnik Pocztowej Kasy Oszczędności, służył w wojsku, ale jego sercu bliska poezja.

Związany z grupą literacką „Kwadryga”, w 1927 roku debiutował zbiorem „Modlitwa”. Współpracował m.in. z dwutygodnikiem „Zet”, był członkiem komitetu redakcyjnego „Znaku”.
Kilka następnych tomików poezji takich jak „Pieśń szczurołapa”, czy „Koncert egzotyczny”, kontynuowały kierunek pesymistycznej wizji świata, katastrofizm i nawiązania do religii.
Po wybuchu wojny, jako żołnierz kampanii wrześniowej, został uwięziony przez sowietów. Przetrzymywano go w obozie w Starobielsku, a w 1940 roku został zamordowany przez NKWD strzałem w tył głowy w Piatichatkach pod Charkowem.
Kłobucka społeczność, pamiętając o zasługach poety i żołnierza, postanowiła uczcić pamięć Władysława Sebyły.


W imieniu Gminy Kłobuck, przy obelisku, wiązanki kwiatów złożyli: Burmistrz Kłobucka Jerzy Zakrzewski wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Januszem Soluchem oraz Sekretarz Sylwią Piątkowską.
Dalszy ciąg uroczystości odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury w Kłobucku. Po ogłoszeniu wyników XV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Władysława Sebyły, uczestnicy wysłuchali koncertu muzycznego pt.: „Gdy patrzę na ciebie” w wykonaniu „Formacji na Schodach”.