fbpx

Częstochowski poeta Aleksander Wierny wśród finalistów Orfeusza 2022

Jury Nagrody im. K. I. Gałczyńskiego „Orfeusz” przedstawiło listę finalistów. W nominowanej piątce znalazł się tom „małe nowe ciała” częstochowianina Aleksandra Wiernego.

Jak już pisaliśmy na łamach „Gazety Regionalnej” w kwietniu ogłoszono nominowanych do 11. edycji Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego „Orfeusz”. Wyróżnienie przyznawane jest za wybitne osiągnięcia współczesnej polskiej liryki – oryginalne, zachowujące bezpośredniość wyrazu, bezkompromisowe pod względem artystycznym. Nazwa i patron nagrody zakreślają obszar zjawisk poetyckich, które „Orfeusz” chce promować i rozwijać.

W tym roku organizatorzy odnotowali rekordową liczbę zgłoszeń. To 288 tomików poetyckich wydanych w Polsce w 2021 r. Jury, na czele którego zasiadł Jarosław Ławski nominowało dwadzieścia tomików. Na liście znalazły się publikacje dwojga częstochowian –  „List do patomorfologa” Justyny Tomskiej oraz „małe nowe ciała” Aleksandra Wiernego.

Pod koniec czerwca ogłoszone zostały nazwiska finalistów nagrody. Częstochowa ma powody do dumy, wśród pięciorga poetów znalazł się bowiem właśnie Wierny. Dla częstochowskiego pisarza i poety to trzecia już nominacja do tego prestiżowego wyróżnienia. Wcześniej doceniono w ten sposób tomy „Sygontka” i „Częstochowa”.

„małe nowe ciała” miały swoją premierę w grudniu 2021 r. w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater”. Wydawcą książki jest Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu.

Częstochowski poeta Aleksander Wierny wśród finalistów Orfeusza 2022 2
„małe nowe ciała” (okładka)

– W mojej najnowszej książce poetyckiej przestrzenią jest ciało. Opowiadam o chorobie, doświadczeniu granicznym, bliskim śmierci. „małe nowe ciała” mają taką konstrukcję, że z jednej strony dotykają konkretnego ciała, które choruje (to uniwersalne doświadczenie dla nas wszystkich), ale z drugiej choroba jest alegorią tego, co dziś dzieje się na świecie. Mam wrażenie, że to nie tylko nasze ciała toczone są chorobą, ale i nasza cywilizacja ma sporą zadyszkę, brakuje jej tlenu – mówił autor w rozmowie, która ukazała się w dodatku „Czas na kulturę!”.

O tym kto ostatecznie otrzyma statuetkę Orfeusza (i 30 tys. zł) jury zdecyduje 30 lipca. Tego samego dnia odbędzie się gala wręczenia nagrody. Szczegóły: www.orfeusz-nagroda.pl.