Węzeł przesiadkowy w Lublińcu niemal gotowy

0
708

Węzeł przesiadkowy w Lublińcu niemal gotowy.

Węzeł przesiadkowy w Lublińcu niemal gotowy 1 Węzeł przesiadkowy w Lublińcu niemal gotowy 2 Węzeł przesiadkowy w Lublińcu niemal gotowy 3 Węzeł przesiadkowy w Lublińcu niemal gotowy 4 Węzeł przesiadkowy w Lublińcu niemal gotowy 5 Węzeł przesiadkowy w Lublińcu niemal gotowy 6 Węzeł przesiadkowy w Lublińcu niemal gotowy 7Przy dworcach PKS i PKP w centrum Lublińca powstaje węzeł przesiadkowy. Strefa park&ride, czyli parkuj i jedź, będzie gotowa na koniec sierpnia.
Trwają ostatnie prace zarówno na terenie samego węzła, jak i na okolicznych ulicach, które także przy okazji zmienią swoje oblicze.
– Stworzenie park & ride, oprócz ułatwienia korzystania z transportu zbiorowego, zrewitalizowania terenu i usprawnienia komunikacji w tym ważnym dla mieszkańców i gości miejscu, daje nam jednocześnie możliwość sprawnego przygotowania bazy pod organizację komunikacji miejskiej – informował na początku inwestycji burmistrz Edward Maniura.
Istotnie inwestycja mocno wpłynie zarówno na kwestie komunikacji, jak i wizerunek Lublińca. Okolica dworców autobusowego i kolejowego zyskuje zupełnie nowe, ciekawe, funkcjonalne, a także estetyczne oblicze. Władze Lublińca liczą więc, że miejsce to stanie się nie tylko wizytówką miasta, ale także przyciągnie potencjalnych inwestorów zainteresowanych stworzeniem tam sklepów czy też punktów usługowych. Głównym jednak zadaniem tej inwestycji ma być zwiększenie komfortu podróży poprzez wygodną formę wyboru środka lokomocji, a także ograniczenie emisji spalin.
W ścisłym centrum Lublińca, w okolicach ulic: Niepodległości, Oświęcimskiej, Dworcowej i Paderewskiego w ramach centrum przesiadkowego powstał czteropoziomowy parking, wiata przystankowa wraz z miejscami postojowymi dla autobusów, a także parking dla około 80 rowerów z samoobsługowym punktem naprawy.
Na tym nie koniec. W ramach inwestycji zaplanowane są również: przebudowa układu komunikacyjnego, wykonanie elementów małej architektury, utworzenie systemu monitoringu wizyjnego i zintegrowanego systemu informacji pasażerskiej. Wszystko to po to, aby zachęcić mieszkańców Lublińca i powiatu do rezygnacji z samochodu na rzecz transportu zbiorowego oraz jazdy na rowerze. Budowa węzła w Lublińcu wiąże się bowiem z rozbudową sieci ścieżek rowerowych.
Obecnie układana jest warstwa ścieralna nawierzchni bitumicznych na nowo wybudowanym rondzie oraz ul. Oświęcimskiej, pl. Niepodległości oraz ul. Paderewskiego. Jak informuje Urząd Miejski, dobiegają końca prace brukarskie. Montowane są okładziny elewacji budynku parkingu, wykonywane posadzki na rampach parkingu, a także zabezpieczenia ramp.

Wartość projektu to 12 mln złotych. Na budowę samorząd otrzymał ponad 10 mln dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Całość ma być gotowa na koniec wakacji.

(IBS)
(Fot. Monika Breguła)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here