fbpx
Polontex - wietrzenie magazynów 2022
.td-header-rec-wrap{ width: 100%; min-height: 130px; }
Strona głównaKultura i rozrywkaWeekendowy "Jarmark na Nikiszu". Weźmie w nim udział 170 wystawców

Weekendowy “Jarmark na Nikiszu”. Weźmie w nim udział 170 wystawców

Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych oraz Miasto Katowice zapraszają na “Jarmark na Nikiszu”. Trzydniowa impreza rozpocznie się w piątek, 3 grudnia.

W najbliższy weekend warto odwiedzić katowicki Nikiszowiec. Tam odbędzie się kolejna odsłona “Jarmarku na Nikuszu”. Zapraszają na nią Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych oraz Miasto Katowice.

Aby zapewnić odpowiednią przestrzeń i dystans społeczny organizatorzy imprezy powiększyli teren wydarzenia. Zaplanowano udział 170 wystawców, z czego aż 30 to punkty gastronomiczne (na uczestników czeka specjalna strefa gastro). Swoją specjalną ofertę na Jarmark przygotowują także lokalne gastronomie.

Weekendowy "Jarmark na Nikiszu". Weźmie w nim udział 170 wystawców 1
Jarmark na Nikiszu (mat. organizatorów)

Ciasta, pierogi, miody, pierniki…

-Na świątecznym Jarmarku znajdziecie bogatą ofertę bożonarodzeniowych przysmaków – ciast, pierników, pierogów, miodów, przypraw, bakalii no i… grzanego wina. A obok nich kupić będzie można także produkty spożywcze z innych części Polski – wędzone mazurskie ryby czy wędliny z Podlasia – zapowiadają organizatorzy.

Już tradycyjnie główną część jarmark stanowić ma wysokiej klasy rękodzieło – tradycyjne i nowoczesne oraz przedmioty użytkowe. Na zwiedzających czeka więc biżuteria, naturalne kosmetyki, ozdoby świąteczne, wyroby z ceramiki, drewna, szkła, ze skóry. Wszystko starannie wyselekcjonowane i dobrane z myślą o nadchodzących świętach – tak, aby każdy mógł znaleźć coś na oryginalny prezent.

Trzydniowa impreza rozpocznie się w piątek, 3 grudnia. Jak co roku na “Jarmarku na Nikiszu” nie zabraknie także lokalnych wystawców, którzy sprzedawać będą śląskie pamiątki i swoje artystyczne wyroby. Lokalne organizacje społeczne będą prezentować się na placu kościelnym. W niedzielę, 5 grudnia Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach prowadzić będzie też zbiórkę krwi.

Warto dodać, że w tym roku Nikiszowiec rozświetlą niezwykłe iluminacje. Tradycyjnie, najmłodsi podczas Jarmarku będą mogli pokręcić się na karuzeli wiedeńskiej.

Weekendowy "Jarmark na Nikiszu". Weźmie w nim udział 170 wystawców 2
Jarmark na Nikiszu (mat. organizatorów)

Oto program atrakcji artystycznych

Czas spędzony na Jarmarku urozmaicać będą występy artystów. I chociaż w tym roku – także ze względów pandemicznych – zrezygnowano z tradycyjnej sceny, to nie zabraknie muzyki, także na żywo, a nawet zupełnie “bez prądu”.

Jarmarkowa sobota to dzień szczególny dla Nikiszowca – osiedla o górniczej historii. Tradycyjnie w Barbórkę mieszkańców obudzi przemarsz Orkiestry “Wieczorek”, kierowanej przez kapelmistrza Andrzeja Pisarzowskiego.

Pierwsze występy odbędą się na schodach kościoła św. Anny. O godz. 15 wystąpi tam Chór “Jubilate Deo”, a o godz. 15.30 – Chór Mieszany “Ogniwo”. Potem (godz. 17) już wewnątrz kościoła odbędzie się Barbórkowy koncert Orkiestry “Wieczorek” w kościele św. Anny. Na finał soboty, na pl. Wyzwolenia 5 o godz. 19 zaplanowano występ Rudnik Vinyl Set.

Artystyczną niedzielę o godz. 14 zainauguruje spektakl dla dzieci “Opowieści Wagantów”, który na Skwerze Zillmannów zaprezentuje Teatr “Gry i Ludzie”. Kolejne występy odbywać się będą na pl. Wyzwolenia 5. O godz. 15.30 wystąpi Kapela Fedaków, o godz. 17.45 – Marek McCarron Motyka, a o godz. 19 -Rudnik Vinyl Set.

Weekendowy "Jarmark na Nikiszu". Weźmie w nim udział 170 wystawców 3
Jarmark na Nikiszu (mat. organizatorów)

Jak dojechać na jarmark?

Organizatorzy weekendowej imprezy zachęcają uczestników do korzystanie ze specjalnej darmowej komunikacji autobusowej. Pierwsza linia kursować będzie z Katowickiego Dworca (stanowisko nr 10), a następnie: Centrum Sądowa (stanowisko 2a) – Centrum Przesiadkowe Zawodzie (stanowisko 1a) – Janów Zamkowa Skwer (przystanek końcowy). Stąd już bardzo blisko do Jarmarku. Druga linia będzie kursować z przystanku Cmentarz Komunalny przy ul. Murckowskiej, gdzie znajdować się będzie bezpłatny – bardzo duży – parking.

Obie linie będą kursowały przez 3 dni. Przystanki oznakowane będą flagami z logiem Jarmarku i flagami Miasta Katowice. Na przystankach „jarmarkowych” wsparciem służyć będą pracownicy służby informacyjnej Jarmarku.

Weekendowy "Jarmark na Nikiszu". Weźmie w nim udział 170 wystawców 4
Jarmark na Nikiszu (mat. organizatorów)

Podczas “Jarmarku na Nikoszu” kursować będą też „zwykłe” linie autobusowe, jednak z pewnymi zmianami. Przystanek “Nikiszowiec Kościół” został na czas Jarmarku przeniesiony na ul. Szopienicką – mniej więcej na wysokości nr 58 (budynek b. dyrekcji KWK “Wieczorek” ). Stąd jest już tylko parę kroków na Jarmark. Więcej na ten temat TUTAJ. Najbliższa od JNN stacja PKP to Katowice Szopienice Południowe. Stamtąd najlepiej dojechać autobusami komunikacji miejskiej (nr 72, 108, 109, 920).

Całe osiedle Nikiszowiec będzie objęte zakazem wjazdu z wyjątkiem mieszkańców posiadających specjalną wjazdówkę. Na terenie przy osiedlu dostępna będzie tylko niewielka liczba miejsc parkingowych zlokalizowanych wzdłuż ul. Szopienickiej, m.in. w okolicy Szpitalu “Mavit” i drogi do Nowego Nikiszowca. Organizatorzy zachęcają więc do skorzystania z dużych parkingów na terenie Centrum Przesiadkowego Zawodzie oraz przy Cmentarzu Komunalnym, skąd na Jarmark kursować będą bezpłatne autobusy.

ZS

Rekrutacja Politechnika Śląska
WSPS
- Advertisment -

Popularne

- Advertisment -
Rekrutacja Politechnika Śląska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here