fbpx
Strona głównaKultura i rozrywkaWarsztaty, które udowadniają, że lublinieccy seniorzy to prawdziwi artyści

Warsztaty, które udowadniają, że lublinieccy seniorzy to prawdziwi artyści

Fantastyczne ceramiczne ozdoby, jesienne poduchy, obrazy na szkle – warsztaty „Kreatywni 60+” to nieustanny rozwój i przygoda ze sztuką. Lublinieccy seniorzy doskonale radzą sobie z każdą techniką, a ich talent zaskakuje wielu.

W październiku obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Seniora, którego celem jest propagowanie aktywności osób w starszym wieku. Działania Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu także ukierunkowane są na seniorów. To tu mogą rozwijać swoje pasje. Dedykowane im warsztaty „Kreatywni 60+” stanowią odskocznię od codziennych obowiązków i prawdziwy trening uważności dla ducha. Choć, jak zgodnie twierdzą, niektóre techniki są wymagające, to jednak efekty własnych dokonań przynoszą prawdziwą satysfakcję.

Warsztaty, które udowadniają, że lublinieccy seniorzy to prawdziwi artyści 1
Warsztaty „Kreatywni 60+” (fot. MDK w Lublińcu)

W nowym sezonie 2022/2022 warsztaty rozpoczęła uwielbiana przez seniorów ceramika. Pod okiem Aleksandry Wipler powstały jesienne łapacze snów. Wykonanie drobnych, glinianych liści wymagało sporej dozy precyzji. Jednak uczestniczki poradziły sobie z tym zadaniem doskonale. Liście po wypaleniu w piecu nabrały pięknych, jesiennych kolorów. Połączone za pomocą obręczy i sznurka utworzyły łapacz snów. Taką ozdobę można nie tylko zawiesić nad łóżkiem, ale również udekorować nią werandę czy okno. 

W tym roku razem z seniorkami działa również nowa instruktorka, Anna Gruca, która jest absolwentką studiów podyplomowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pierwsza wspólną przygodą było wykonanie jesiennych poduszek. Praca nad nimi przebiegała w całkowitym skupieniu. Mieszanie farb, zamaszyste pociągnięcia pędzla, westchnienia i pomruki zadowolenia – to wszystko sprawiało, że obserwacja całego procesu tworzenia sprawiała ogromną przyjemność. Na białym materiale powstawały fantastyczne wzory pełne ciepłych, jesiennych barw. Taka poduszka to idealny „poprawiacz humoru” na coraz krótsze dni.

Warsztaty, które udowadniają, że lublinieccy seniorzy to prawdziwi artyści 2
Warsztaty „Kreatywni 60+” (fot. MDK w Lublińcu)

Na kolejnych warsztatach uczestniczki próbowały swoich sił w technice malowania na szkle. Mówi się, że ta sztuka „wymaga pewnej i wolnej od drżenia ręki”. Dawniej do malowania używano tempery – specjalnej emulsji – oraz własnoręcznie wykonanych pigmentów. Dzisiaj wystarczą farby akrylowe. Na początek trzeba oczyścić i odtłuścić szkło. Warto również przygotować szkic na papierze, który ułatwi proces tworzenia. Każde pociągniecie pędzlem na szkle jest ostateczne. Musimy więc posiadać koncepcję tego, co chcemy namalować. Seniorki bardzo dobrze poradziły sobie z zadaniem. Przepiękne wzory były dopracowane w każdym szczególe. Na koniec każda z pań otrzymała ramkę, w której może umieścić swój szklany obraz.

– Nasi seniorzy prezentują bardzo wysoki poziom artystyczny. Widzimy ich ogromną sprawność manualną. A przy tym są niezwykle sympatyczni. Cieszą się, że mogą spędzać czas w Miejskim Domu Kultury. Dla nas również są to ubogacającechwile. Możemy porozmawiać, a nawet wymienić się dobrymi przepisami. Bardzo cenię sobie kontakt tą grupą i nie zamieniłabym jej na żadną inną – powiedziała Aleksandra Wipler.

Warsztaty, które udowadniają, że lublinieccy seniorzy to prawdziwi artyści 3
Warsztaty „Kreatywni 60+” (fot. MDK w Lublińcu)

– Mamy bardzo zdolnych seniorów. Wielu z nich nie wiedziało, że są artystami. Dzięki warsztatom „Kreatywni 60+”odkrywają swoje talenty. Pracują w dużym skupieniu. Bardzo często dziękują nam, że mogą spędzić czas w tak kreatywny sposób – dodała Anna Gruca.

Przed seniorami kolejne fascynujące warsztaty. 8 listopada rozpoczęły się zajęcia z ceramiki, podczas których uczestnicy będą wykonywać lampiony. Natomiast 13 grudnia pojawią się pierwsze świąteczne akcenty. Anna Gruca zabierze seniorów w świat bajecznych, sznurkowych aniołów. Szczegół: mdk.lubliniec.pl.

mat. MDK w Lublińcu

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
Ford Puma hybrydowy SUV

Popularne

- Advertisment -Ford Puma hybrydowy SUV