„Warsztaty Historii Mówionej” to cykl spotkań, który ma nauczyć uczestników, jak nagrywać, archiwizować oraz interpretować relacje świadków bądź uczestników wydarzeń historycznych, ale także jak pisać.
Na „Warsztaty Historii Mówionej” zaprasza Biblioteka Publiczna im. Biegańskiego. Celem zajęć jest nabycie praktycznych umiejętności i ocalenie od zapomnienia historii wspólnot lokalnych czy regionalnych. Uczestniczki i uczestnicy poznają odpowiedzi m.in. na następujące zagadnienia:
jak rozmawiać ze świadkami historii, którzy są naszą najbliższą rodziną; jak rozmawiać ze świadkami historii, którzy są dla nas obcy i jak do nich docierać; jak rozmawiać ze świadkami historii, którzy byli dziećmi w trakcie opisywanych zdarzeń; jak rozmawiać ze świadkami historii, którzy nie chcą wracać do trudnych wydarzeń; jak reagować, kiedy rozmówca rozpłacze się w trakcie rozmowy; czy są pytania, których nie należy zadawać, a jeśli tak, to jakie oraz czy i jak weryfikować prawdziwość opowieści świadków historii.
Warsztaty poprowadzą: Patrycja Dołowy, Agata Tuszyńska oraz Mirosław Tryczyk. Bezpłatne zajęcia odbędą się w Filii nr 9 Biblioteki Publicznej przy ul. Nowowiejskiego 15. Zaplanowano je 8 i 22 kwietnia, 6 i 27 maja oraz 3 i 17 czerwca (zawsze od godz. 17 do 20).
To propozycja przeznaczona dla osób od lat 16. Na warsztaty obowiązują zapisy. By się zgłosić, należy wysłać mail na adres: filia9@biblioteka.czest.pl w temacie wpisując: „Warsztaty Historii Mówionej”. Chętni mogą zapisać się na cały cykl sześciu warsztatów lub wybrać konkretną prowadzącą lub prowadzącego.
Wydarzenie sfinansowano ze środków programu Fundacji ORLEN „Moje miejsce na ziemi”. Za identyfikację wizualną projektu odpowiedzialna jest Anna Grzyb. Szczegółowe informacje na stronach: www.biblioteka.czest.pl oraz www.facebook.com/bibliotekaczestochowa/.
ZS
Czytaj także: Darmowe lekcje języka polskiego w częstochowskiej Bibliotece Publicznej