fbpx

Warsztaty dziennikarskie. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną opowiadają o swoich pasjach

Historia komunikacji miejskiej, muzyka, książki, sport, polityka – osoby z niepełnosprawnością intelektualną codziennie udowadniają, że mają wiele pasji. Niektórymi potrafią naprawdę zaskoczyć!

O projekcie “Życie to sztuka filmowa- moje emocje” pisaliśmy już na naszym portalu. Realizuje go Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Częstochowie. Zadanie finansowane jest z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021-2030).

Warsztaty dziennikarskie. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną opowiadają o swoich pasjach 2
Warsztaty dziennikarskie

Projekt obejmuje m.in. organizację warsztatów dziennikarskich, które swoją pomocą wspiera redakcja “Gazety Regionalnej”. Pod naszym okiem uczestnicy zajęć poznają tajniki pracy dziennikarza, zasady tworzenia tekstów informacyjnych i reportaży, wprowadzania korekty, zbierania materiału.

Wśród tematów, które omawiamy znajdują się “Moje życie codzienne”, “Obrazy mojej małej Ojczyzny” oraz “To jest dla mnie ważne, moje emocje, tematy tabu”. Poniżej przestawiamy opowieść o zainteresowaniach uczestników warsztatów. Swoją wiedzą potrafią oni mocno zaskoczyć!

Moje życie codzienne – moje pasje

Maksymilian z zapartym tchem śledzi to, co dzieje się na krajowej i światowej arenie politycznej. Nie opuści „Wiadomości” i „Aktualności”. Ogląda TVP 1, TVP Info. Ze wszystkimi newsami jest na bieżąco. Z podobną uwagą ogląda również wiadomości sportowe – zwłaszcza te, dotyczące siatkówki i piłki nożnej (jest zapalonym kibicem). Lubi również seriale oraz muzykę. Do jego ulubionych piosenkarek należą Doda i Ewelina Flinta.

Bartka fascynuje komunikacja. Doskonale zna mapę Częstochowy, ale nie tylko. Składa modele kolejek, pracuje na symulatorze, od podstaw tworzy mapę miasta z przystankami, ulicami, chodnikami. Uwielbia odwiedzać zajezdnię MPK przy ul. Niepodległości w Częstochowie. Na pamięć zna trasy, rozkład jazdy, poszczególne przystanki. Z pamięci wskaże wszystkie typy tramwajów, które kursowały i kursują dziś po naszym mieście. Wytłumaczy różnice między torami i tramwajami w Częstochowie a np. w Katowicach. Jego wiedza i pamięć do szczegółów technicznych są imponujące!

Warsztaty dziennikarskie. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną opowiadają o swoich pasjach 3
Warsztaty dziennikarskie

Kamil jest wielbicielem historii i również ma świetną pamięć. Doskonale zna się na militariach – okrętach, czołgach, samolotach. Sam tworzy modele, dba o detale. Jego wiedza historyczna nie dotyczy tylko II wojny światowej, z rękawa sypie datami bitew, walk… Ale nie tylko, bo pamięta również szczegóły dotyczące premier filmowych. Kino to kolejna z jego pasji. I to nie tylko batalistyczne, ale też lżejsze pozycje jak „Transformers” czy filmy animowane jak niezwykle piękny wizualnie i muzycznie „Mustang z Dzikiej Doliny”. Piosenki w polskiej wersji językowej wspomnianej bajki zaśpiewał Maciej Balcar. To wokalista zespołu Dżem, który również uwielbia Kamil.

Kolejną z jego pasji są książki. Zaczytuje się literaturą historyczną i tematyczną. Znajduje również czas na sport. Jest wielkim fanem Włókniarza i znawcą żużla. W jakich latach klub był drużynowym mistrzem Polski? Nazwiska trenerów, zawodników? Pamięta o wszystkim!

Warsztaty dziennikarskie. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną opowiadają o swoich pasjach 4
Warsztaty dziennikarskie

Marta chciałaby zostać piosenkarką. Występuje na festiwalach, w domu ćwiczy „Dźwiękodzieło”, i technikę wokalną, ma też talent aktorski, więc gra w klubowym teatrze. Codziennie prowadzi również gazetkę „Nasz świat” i specjalizuje się w datach nietypowych. Kiedy wypada Dzień Plusowego Misia, Kawy, Czekolady? Pamięta o wszystkim i ma talent dziennikarski. Jest świetnie zorganizowana, prowadzi grafiki zajęć. Chętnie ogląda filmy, słucha muzyki, ćwiczy z krokomierzem, kibicuje częstochowskiemu Rakowowi. Ma również wielkie serce i z oddaniem angażuje się w działalność wolontariacką. „Trzeba pomagać innym, którzy bardziej tego potrzebują” – podkreśla.

Warsztaty dziennikarskie. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną opowiadają o swoich pasjach 5
Warsztaty dziennikarskie

Iwona jest fanką „harlekinów”. Ma ich ogromną kolekcję, trudno zliczyć, ile ich uzbierała, bo ciągle dochodzą nowe tytuły. Przeczyta kolejne tomy i dzieli się nimi z innymi. W ogóle uważa, że nie ma lepszej rozrywki niż czytanie książek. W najbliższym czasie chciałaby przeczytać „Tajemniczy ogród” i „Anię z Zielonego Wzgórza”. Lubi disco polo, bajki, wykreślanki.

Z kolei Robert jest uzdolniony manualnie, więc rzeźbi w drewnie, maluje (jednym z jego dzieł jest np. pokaźnych rozmiarów obraz „Licheń”). Mnóstwo czasu spędza w stolarni. Interesuje się też muzyką, potrafi grać na organach, ma dwa śpiewniki i z nich wybiera repertuar.

Ilość i różnorodność tych pasji jest zaskakująca. Zmienia myślenie dotyczące codzienności osób z niepełnosprawnością intelektualną. Więcej na temat PSONI można się dowiedzieć ze strony psoni.czest.pl.

Zuzanna Suliga