fbpx

Kominek czy piec kominkowy? Przedstawiamy wady i zalety

Na rynku możemy wyróżnić dwa typy kominków – w formie wkładów i wolnostojące, tzw. kozy. Jakie są wady i zalety każdego z tych rozwiązań?

Mimo rozwoju ogrzewania centralnego i podłogowego wiele osób marzy o własnym kominku. Traktujemy go nie tylko jako dodatkowe źródło ciepła, ale także jako element wystroju, coś, co nadaje wyjątkowego klimatu podczas rodzinnych wieczorów, zwłaszcza zimą. Na rynku możemy wyróżnić dwa typy kominków – w formie wkładów i wolnostojące, tzw. kozy. Jakie są ich wady i zalety?

Kominek czy piec kominkowy? Przedstawiamy wady i zalety 2
fot. Pixabay

Wkład kominkowy – praktyczna klasyka

Jeśli myślimy o budowie domu lub jego generalnym remoncie, warto rozważyć założenie kominka już na etapie projektowym – decydując się wówczas na takie rozwiązanie, unikniemy problemów związanych z przyłączenie go do kanału kominowego. Rozwiązanie to ma wielu zwolenników, gdyż taka instalacja tworzy doskonałą atmosferę i można ją dopasować do niemal każdego typu aranżacji – wszystko zależy od tego, na jakie wykończenie się zdecydujemy. Jeśli stawiamy na nowoczesne budownictwo, warto wiedzieć, że z wkładem kominkowym świetnie łączy się granitowa zabudowa.

Wkład kominkowy doskonale sprawdza się późną wiosną lub wczesną jesienią. Dzięki promieniowaniu cieplnemu możemy znacznie ograniczyć wykorzystanie ogrzewania centralnego – zwłaszcza w przypadku zastosowania wkładu z płaszczem wodnym, który rozprowadza ciepło po całym domu. Warto zwrócić uwagę, że jest to nadal rozwiązanie bardzo oryginalne, gdyż choć nie wymaga ono wielkich nakładów finansowych, wciąż nie jest powszechnie stosowane. To świetny pomysł, aby nadać salonowi niepowtarzalnej atmosfery.

Kominek czy piec kominkowy? Przedstawiamy wady i zalety 3
fot. Pixabay

Wybierając wkład kominkowy, należy jednak pamiętać, że drewno opałowe musi być odpowiednio suche i będziemy potrzebowali sporo miejsca na jego przechowywanie. Mimo szczelności drzwiczek istnieje zawsze ryzyko zaprószenia ognia, a każda instalacja tego typu wymaga corocznej kontroli. Wkłady kominkowe mogą być powietrzne, wodne, gazowe i elektryczne.

Wolnostojący piec kominkowy – ekonomiczny kompromis

Nie każdy może sobie pozwolić na budowę kominka z wkładem. W przypadku, gdy np. nasz dom jest już wykończony, a chcielibyśmy, ubogacić nasz salon o kominek – doskonałym pomysłem będzie piec wolnostojący. Jest to rozwiązanie tańsze od standardowego kominka, a jego montaż jest niezwykle szybki. Sam piec nie zajmuje wiele miejsca i może stanowić uzupełnienie ogrzewania w przypadku większego salonu z aneksem kuchennym.

Kominek czy piec kominkowy? Przedstawiamy wady i zalety 4
fot. Pixabay

Niestety wolnostojące piece nie posiadają płaszcza wodnego – ciepło jest zatem rozprowadzane tylko przez ścianki i nie możemy cieszyć się taką efektywnością cieplną jak w przypadku wkładu kominkowego. W tym przypadku wybór pieca ma ogromne znaczenie, gdyż jego wzornictwo musi być dopasowane do wystroju naszego salonu. Kominki wolnostojące nie dają takiej swobody aranżacyjnej i jeśli zdecydujemy się na to rozwiązanie, będziemy musieli iść na pewien kompromis. Kominki wolnostojące można podzielić na żeliwne i stalowe. Są one zasilane drewnem lub pelletem.

red.