fbpx
WYSTAWA NIERUCHOMOŚCI W M1
Strona głównaDomWanna vs prysznic - wady i zalety

Wanna vs prysznic – wady i zalety

Przez dziesiątki lat w naszych mieszkaniach i domach jednorodzinnych królowały wanny. Był to niemal niezbędny element wyposażenia każdej łazienki w PRL-u. Prysznice zaczęły zyskiwać na popularności stosunkowo późno, bo dopiero w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Dziś coraz częściej możemy spotkać się z kabinami, zwłaszcza w nowym budownictwie. Wanna vs prysznicmnogość nowoczesnych rozwiązań, jakie oferują producenci pryszniców, potrafią przyprawić o zawrót głowy. Na co zwrócić uwagę przed wyborem kabiny prysznicowej do naszej łazienki? Czy takie rozwiązanie dobrego jest dla każdego? Może lepszym rozwiązaniem byłaby tradycyjna wanna?

Wanna vs prysznic – kilka słów na temat wanien

Popularne wanny możemy podzielić na prostokątne, półokrągłe oraz asymetryczne. Co prawda, zdarzają się także wanny symetryczne, ale one skracają dno, co wpływa na komfort leżenia podczas kąpieli – ma to szczególne znaczenie przy małych łazienkach. Długość wanny najlepiej dopasować do swojego wzrostu – niższe osoby mogą czuć się niekomfortowo w za długim modelu. Jeśli sprzedawca wyrazi na to zgodę, dobrym pomysłem jest przymierzenie się do wanny bezpośrednio w sklepie. Jeśli chodzi o rodzaj wanien – klienci najchętniej wybierają akrylowe. Charakteryzują się one dosyć niską ceną, a także wysoką trwałością materiału. Dostępne są także modele droższe, bardziej luksusowe, jak kamienne czy drewniane.

Kiedy zdecydujemy się na montaż wanny w naszej łazience, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, gdzie będzie znajdowała się nasza głowa, zwłaszcza gdy mamy baterię umieszczoną w ścianie. Pozwoli nam to uniknąć sytuacji, w których bateria będzie znajdowała się np. przy naszym ramieniu. Jeśli jesteśmy posiadaczami dużej łazienki, warto rozważyć także zakup wanny wolnostojącej, która jest nie tylko niezwykle wygodna – ale świetnie wygląda. W przeciwieństwie do modeli zabudowanych – tutaj musimy mieć już wcześniej przygotowany odpływ. Są one także nieco bardziej uciążliwe w czyszczeniu.

Wanna vs prysznic - wady i zalety 1
Wanna vs prysznic

Wanna vs prysznic – może jednak prysznic?

Jeśli traktujemy codzienną kąpiel bardziej, jako obowiązek niż przyjemność, dobrym rozwiązaniem będzie montaż kabiny prysznicowej. Odpowiednio dopasowany model zajmuje mniej miejsca niż klasyczna wanna. Jest to rozwiązanie także bardziej ekonomiczne i prostsze w obsłudze – ma to znaczenie zwłaszcza dla osób starszych i niepełnosprawnych. To właśnie dlatego, coraz więcej osób przy remoncie łazienki decyduje się na wymianę wanny na kabinę prysznicową. Wygoda, nowoczesny design i praktyka – te 3 cechy z pewnością charakteryzują współczesne kabiny prysznicowe.

To, czy zdecydujemy się na kabinę z brodzikiem, czy bez niego, często zależy od rodzaju instalacji wodociągowej, jaką dysponujemy. Zdarza się zatem, że w blokach nie ma możliwości montażu kabiny bez brodzika. Nie ma jednak tego złego, gdyż brodzik lub kabina wolnostojąca jest świetnym rozwiązaniem w sytuacji gdy posiadamy dzieci, które lubią spędzać w kąpieli trochę więcej czasu.

Wanna vs prysznic - wady i zalety 2
Wanna vs prysznic

Kiedy prysznic się nie sprawdzi?

Wszystko zależy od metrażu i rozkładu pomieszczenia. Są takie pomieszczenia, w których bardzo trudno umieścić prysznic. Tak jest choćby w przypadku łazienki na poddaszu. Również w sytuacji, gdy chcielibyśmy korzystać z tych funkcji naprzemiennie, na przykład rano prysznic, a wieczorem relaksacyjna kąpiel – lepszym rozwiązaniem będzie montaż wanny. Wówczas możemy zamontować parawany wannowe – specjalne, ruchome szyby chroniące łazienkę przed zalaniem. Nie będzie nam co prawda tak wygodnie, jak pod prysznicem, ale w każdej chwili możemy odsłonić wannę i cieszyć się z domowego relaksu.

Kiedy wanna nie jest dobrym rozwiązaniem?

Nie najlepszym pomysłem jest montaż wanny w przypadku, gdy dysponujemy niewielkim bojlerem. Chcąc poczuć się w wannie komfortowo, musimy napełnić ją sporą ilością wody. Nie jest to rozwiązanie ekonomiczne. Ponadto, możemy zdarzyć się tak, że przegapimy moment wyczerpania limitu ciepłej wody – wówczas niepotrzebnie ochłodzimy naszą kąpiel. Wanna także nie sprawdza się najlepiej w małych łazienkach. Jeśli więc na co dzień jesteśmy zwolennikami szybkich pryszniców, a wanny używamy odświętnie, warto się zastanowić czy kabina nie będzie dla nas lepszym rozwiązaniem.

Większość architektów jest zgodna co do zdania, że przy odpowiedniej aranżacji, zarówno wanna, jak i prysznic dobrze spełnią swoją funkcję. To, na co się zdecydujemy, powinno przede wszystkim wynikać z naszych poprzednich doświadczeń. To my sami wiemy, czy wolimy długie relaksujące kąpiele, czy jednak preferujemy szybki prysznic. Grunt to wygoda i komfort użytkowania. Sprzedaż pokazuje jednak, że z wiekiem na kabiny decydujemy się coraz częściej.

Artykuł powstał ze współpracy z firmą Lux-Dom

Czytaj także: Remont łazienki – na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -