Policja apeluje, że 14 lutego, czyli w Święto Zakochanych, również zdarzają się przestępstwa, szczególnie internetowe. Ofiarą może stać się każda nieświadoma zagrożenia osoba.
W ów dzień szczególnie warte uwagi są przestępstwa matrymonialne w sieci, które stają się coraz bardziej powszechne, szczególnie ze względu na pandemię koronawirusa, niewątpliwie utrudniającą kontakty face to face.
Poznając nową osobę w serwisach randkowych powinniśmy pamiętać, że zło nie śpi. Należy zawsze zachować zdrowy rozsądek i mieć na uwadze własne bezpieczeństwo. Coraz popularniejsze stały się bowiem wyłudzenia, poparte obietnicą wielkiego uczucia. Oszuści matrymonialni za ofiary najczęściej wybierają sobie ofiary starsze, samotne, szukające kontaktu emocjonalnego.
Zdaniem policji, oszusta matrymonialnego charakteryzuje gwarancja stałych uczuć i wielkie wyznania miłości już po nawet kilkugodzinnej znajomości. Powinno się także zwrócić uwagę na zdjęcie profilowe. Najczęściej widnieje na nim wizerunek istniejącej osoby, ale nie samego przestępcy.
Przestępca matrymonialny unika także spotkania w świecie rzeczywistym, usprawiedliwiając się rozmaitymi wymówkami, takimi jak praca za granicą. Stara się wypytać o sytuację materialną i pieniądze, a następnie wyłudza drobne kwoty np. na leki czy naprawy. Szybko przekierowuje rozmowy poza portal randkowy, który zwykle ma zabezpieczenia, pozwalające na wykrycie potencjalnych oszustów.
Mundurowi apelują o rozwagę. Przypominają też, że do znajomości internetowych należy podchodzić z dużą ostrożnością, a także zachować czujność. Jedna źle podjęta decyzja może zrujnować całe życie. Późniejszym pokrzywdzonym często później towarzyszy wstyd, boją się przyznać przed bliskimi o tym, co ich spotkało.
Przypominamy, że o wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy natychmiast poinformować Policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112.
LNŚ