Walentynki, czyli święto wszystkich zakochanych

0
133

Dzisiaj przypada coroczne święto wszystkich zakochanych – Walentynki. W tym dniu zakochani obdarowują się wyszukanymi prezentami i wysyłają do siebie miłosne liściki.

Walentynki, czyli święto wszystkich zakochanych 1
Fot. pixabay.com

Walentynki to jedno z ważniejszych świąt dla osób zakochanych. Jest ono obchodzone rok w rok, w tym samym dniu, czyli 14 lutego. Tego dnia zakochani uroczyście celebrują wspólnie spędzony czas i uczucia, którymi się obdarowują. Dzisiaj nie liczy się ile kosztował prezent, a gest i serce włożone w nasz podarek dla ukochanego.

A skąd tak naprawdę wzięło się to święto?

Jak wynika z dostępnych informacji, walentynki mają swój początek w czasach starożytnego Rzymu. 15 lutego Rzymianie uroczyście obchodzili tzw. wigilię Luperkaliów, bożka płodności i urodzaju. Święto polegało głównie na poszukiwaniu wybranki serca. W trakcie uroczystości mężczyźni wrzucali do urny zapisane skrawki papieru, na których widniały imiona wszystkich dziewcząt mieszkających w Rzymie. W urnie znajdowały się także krótkie wierszyki miłosne. Na koniec dnia odbywało się losowanie karteczek, czyli łączenie par, które musiały dotrzymać sobie towarzystwa do końca obchodów.

Do Polski Walentynki trafiły wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu (w kalendarzu dzień ten przypada 14 lutego), ale swoją popularność uzyskały dopiero w latach 90. XX wieku. Zwyczajem w tym dniu jest przede wszystkim wysyłanie listów miłosnych, często pisanych wierszem oraz darowanie sobie drobnych upominków. To dzień, w którym zakochani mają tylko i wyłącznie czas dla siebie.

Pamiętajmy, nie liczy się ilość wydanych pieniędzy, a gest i pamięć!

Walentynki, czyli święto wszystkich zakochanych 2
Fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here