Zaczęły się wakacje — policja przypomina o zasadach bezpieczeństwa

0
110

Zaczęły się wakacje — policja przypomina o zasadach bezpieczeństwa


Na stronach internetowych policji w całym kraju pojawiła się Mapa Wypadków Drogowych. Wzorem ubiegłego lata będą na niej zaznaczane miejsca najpoważniejszych wypadków drogowych, jakie wydarzyły się na terenie całej Polski.

Mapa Wypadków Drogowych publikowana w wakacje 2019 roku spotkała się z pozytywnym odbiorem społecznym. Dlatego też Komenda Główna Policja zdecydowała się na kontynuację akcji w tym roku.

Zaczęły się wakacje — policja przypomina o zasadach bezpieczeństwa 1

Jak informuje KGP, każdego dnia, przez okres wakacji, prezentowana będzie mapa z liczbą wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym z ostatniej doby oraz od początku wakacji. Bieżąca aktualizacja, w tym wizualizacja danych, ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii, do jakich dochodzi na polskich drogach, a także skłonienie do refleksji użytkowników dróg oraz zachęcenie mediów do dyskusji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W tym roku nową funkcją mapy jest możliwość uzyskania dodatkowych informacji o zdarzeniu tj. rodzaju zdarzenia oraz liczbie zabitych z podziałem na użytkowników dróg.
Mapa Wypadków Drogowych ze skutkiem śmiertelnym – Wakacje 2020 będzie codziennie wyświetlana, przez okres wakacji, na ekranach firmy Screen Network, znajdujących się na terenie kraju, na podstawie aktualnych danych przekazywanych bezpośrednio z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
Mapa ma zwrócić uwagę kierowcom na skalę tragedii, jakie co roku mają miejsce na polskich drogach. Policja chce w ten sposób skłonić kierujących do refleksji i zwrócić im uwagę na to, że dobre warunki na drogach nie upoważniają do ryzykownych zachowań.
Policja przypomina również o kilku niezwykle ważnych sprawach, na które przed wakacyjnymi wyjazdami powinien zwrócić uwagę każdy kierowca.
Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji apeluje:

  • Sprawdź przed wyjazdem stan techniczny pojazdu, w tym zwłaszcza ogumienie, oświetlenie, poziom płynów eksploatacyjnych;
  • Respektuj przepisy ruchu drogowego, w szczególności w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości, korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach;
  • Dostosuj prędkość do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności;
  • Zawsze zwalniaj przed przejściami dla pieszych, przystankami komunikacji publicznej oraz przed skrzyżowaniami;
  • Nie wyprzedzaj, ani nie omijaj pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, przystanków oraz na samych przejściach;
  • Sygnalizuj swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu;
  • Ogranicz do minimum rozmowy telefoniczne, a w razie konieczności korzystaj z zestawu głośnomówiącego. Rozmowa telefoniczna nawet przez urządzenia dozwolone dekoncentruje kierującego pojazdem;
  • Obowiązkowo rób przerwy w trakcie wielogodzinnych podróży.
    (Żródło: BRD KGP), (Fot. pixabay)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here